Szczególną kategorią pojazdów samochodowych, dla których nie jest konieczne prowadzenie ewidencji przebiegu w celu klasyfikowania całego VAT jako naliczony, są te, które stanowią towar handlowy podatnika lub są oddawane w odpłatne używanie podmiotom trzecim.
Co ważne, z tej opcjo skorzystają jedynie przedsiębiorcy, których przedmiotem działalności gospodarczej jest sprzedaż lub wynajem pojazdów!
Prawo do odliczenia 100% VAT, bez obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, dotyczy tylko tych pojazdów samochodowych, które są przeznaczone wyłącznie do odsprzedaży lub wyłącznie do oddania w odpłatne używane na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.
Zatem muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
Niestety, w przypadku samochodów testowych, demonstracyjnych, demonstracyjnych, które cały czas stanowią towar handlowy, organy podatkowe twierdzą, że bez zgłoszenia VAT-26 i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu na podstawie stosownego wewnętrznego regulaminu podatnik nie może odliczać całego VAT. Od lat prowadzone były dyskusje na ten temat, niestety sądy administracyjne przyznawały rację organom podatkowym.
Stosownie natomiast do ustawy o VAT, warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do odsprzedaży, jeżeli odsprzedaż, sprzedaż lub oddane w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika. Dla nabycia czy zachowania prawa do odliczenia pełnego VAT przy samochodach oddawanych w używanie trzeba pamiętać, że musi to być używanie odpłatne.
Przykład:
Podatnik prowadzi salon sprzedaży i serwis samochodowy. Oprócz tego wynajmuje samochody (najczęściej są to samochody zastępcze wynajmowane klientom serwisowym). W związku z tym, że została niewłaściwie wykonana naprawa, przy następnej naprawie (gwarancyjnej) podatnik udostępnił klientowi nieodpłatnie samochód zastępczy, wykorzystując w tym celu samochód przeznaczony do wynajmu (dla którego podatnik nie prowadzi ewidencji, ale odlicza pełen VAT). W wyniku tego powstał problem, bo oddając samochód w nieodpłatne używanie, faktycznie podatnik pozbawił się prawa do rozliczania całego VAT i aby je zachować, powinien prowadzić ewidencję przebiegu.
Warto w tym miejscu wskazać na korzystną wykładnię, w której organ podatkowy potwierdził, że nie przekreśla możliwości pełnego odliczenia VAT to, że samochody takie są kierowane przez pracownika podatnika, w przypadku gdy np. doprowadza on pojazd do klienta albo od niego odbiera, względnie gdy odprowadza pojazd na myjnię lub do serwisu. Ważne jest jednak to, aby nawet nie prowadząc ewidencji przebiegu podatnik stworzył procedury mające na celu wyeliminowanie innego wykorzystania pojazdu niż na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.