Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to procedura, która wymaga przejścia przez szereg wymogów zarówno formalnych, jak i prawnych. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest posiadanie numeru PESEL. Jednak co ważne, jeśli jesteś cudzoziemcem i do tej pory wciąż go nie uzyskałeś – nadal posiadasz możliwość założenia firmy np. przez portal S24. Aby uzyskać numer PESEL w Polsce, osoby nieposiadające obywatelstwa RP zobowiązane są do spełnienia kilku obligatoryjnych wymagań. Jak obcokrajowiec może zarejestrować spółkę bez numeru PESEL? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
W gruncie rzeczy do podpisywania dokumentów za pomocą systemu teleinformatycznego S24 wymagany jest podpis elektroniczny. Warto zauważyć, że nie chodzi jedynie o profil zaufany, gdyż jego alternatywę stanowi tzw. podpis kwalifikowany. W celu jego otrzymania należy skontaktować się z zewnętrznym podmiotem, który przeprowadzi proces weryfikacji Twojej tożsamości. Nie jest Ci do niej potrzebny numer PESEL. Obecnie procedury związane z uzyskaniem takiego podpisu mogą zostać zakończone nawet w ciągu jednego dnia.
Podpis kwalifikowany stanowi cyfrową alternatywę dla tradycyjnego, pisemnego podpisu. Po uzyskaniu podpisu kwalifikowanego wystawiany jest certyfikat potwierdzający, że jego posiadacz dysponuje uprawnieniami do autoryzowania określonych czynności, wywołujących skutki prawne.
Aktualnie istnieje kilka rodzajów podpisów kwalifikowanych. W przypadku jednego z nich nie jest wymagane, aby jego posiadacz dysponował numerem PESEL. Z uwagi na to, czyni go to idealnym rozwiązaniem dla cudzoziemców planujących założenie spółki z o.o. w Polsce. Ponadto certyfikat kwalifikowany, który jest odpowiedzialny za uwierzytelnienie podpisu, może być przechowywany na dedykowanej aplikacji lub urządzeniu wykorzystującym technologie kryptograficzne. Więcej informacji na temat podpisu kwalifikowanego znajdziesz w jednym z naszych poprzednich wpisów.
Otrzymanie numeru PESEL przez obcokrajowca nie wymaga obecnie wielu formalności. Jeśli cudzoziemiec dokona meldunku na terenie Polski na okres dłuższy niż 30 dni – urząd gminy nada mu go automatycznie. Jednak w sytuacji, gdy z określonych powodów nie ma on możliwości zameldowania, a urzędnicy wymagają numeru PESEL, konieczne będzie złożenie odpowiedniego wniosku. W tym zakresie należy:
W przypadku, gdy dysponujesz statusem cudzoziemca, a dodatkowo nie posiadasz numeru PESEL, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł założyć spółkę w Polsce. Jednak wiąże się to z koniecznością dopełniania kilku niezbędnych wymogów. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek pytania w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie i wspólnie doprecyzujemy niezbędne szczegóły. Ponadto doradzę Ci w kwestii wyboru formy prawnej, opodatkowania, a także zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.