Nowy Polski Ład wprowadził liczne regulacje, które pomimo obowiązywania od początku bieżącego roku – nie posiadają jeszcze wykształconej, solidnej praktyki stosowania. Wynika to z tego, że wprowadzone przepisy są rozbudowane i wymagają więcej czasu, aby m.in. wywiązać się z ewidencji. Ministerstwo Finansów przesunęło więc niektóre terminy określone w ustawie o rachunkowości! Możesz przesłać e-sprawozdania do KRS, a także wszelkie rozliczenia nieco później. Do kiedy dokładnie? Wprowadzono nowe terminy dla jednostek gospodarczych i organizacji pozarządowych, a także jednostek sektora finansowego. Poznaj konkretne daty właśnie w tym artykule!
Na podstawie nowego rozporządzenia opublikowanego 9 marca 2022, Ministerstwo Finansów przychyliło się do postulatów środowiska księgowych i stworzyło dla nich nieco bardziej przyjazne, preferencyjne warunki przedłużając niektóre terminy podatkowe na sporządzenie i przesłanie sprawozdań. Standardowy termin sporządzenia i podpisania takiego dokumentu przypadał na 31 marca. Termin ten został przesunięty aktualnie na 30 czerwca 2022 r.
Oprócz tego zmieniony został również termin związany z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, przeniesiony z 30 czerwca na 30 września bieżącego roku. Ostatni termin, który uległ zmianie to termin wysłania sprawozdania finansowego, czyli 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania i najpóźniej do 15 lipca. Obecnie przesunięty jest on na 15 października 2022 r. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, że jest to sobota, więc w ten sposób termin upływa dopiero dwa dni później i ostatecznie trzeba wypełnić obowiązek 17 października.
Konkretniej za 2021 r. rozliczysz swoje zobowiązania nawet do 30 bieżącego roku na podstawie rozporządzenie Ministra Finansów podpisanego 17 marca 2022 r. Dzięki temu wydłużone zostały terminy na złożenie deklaracji CIT-8 i CIT-8AB, związanych z wysokością dochodu i strat. Więcej czasu jest także na wpłatę podatku należnego. Należy mieć na uwadze, że przedłużenie dotyczy tylko podatników, którzy wybrali estoński CIT w okresie pomiędzy 31 grudnia 2021 i 31 maja 2022, a także tych których rok podatkowy zakończył się pomiędzy 1 grudnia 2021 r. i 28 lutego 2022 r. Jeśli Twój rok zakończył się 31 marca, to nie obowiązuje Cię wspomniane przedłużenie i z terminu musisz się wywiązać do końca czerwca.
Tutaj na podstawie projektu w sprawie przedłużenia terminu przekazywania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych, który został opublikowanych 17 marca – konieczne stanie się przekazanie informacji o podmiotach posiadających 5% udziałów w takiej spółce. Termin zgodnie z projektem zobowiązuje do tego spółki nieruchomościowe, których rok podatkowy lub rok obrotowy zakończył się między końcem 2021 r. a 31 maja 2022 r. i przesunięty jest na 30 września 2022 r.
W takim wypadku pozwól, że zajmę się tym w Twoim imieniu. Ewidencja, rachunkowość i kwestie księgowe potrafią być czasochłonne, natomiast po wprowadzeniu Nowego Polskiego Ładu bywają również nieco bardziej skomplikowane. Jeśli masz wątpliwości w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania, a także przejąć wszelkie formalności. Dzięki temu skupisz się tylko i wyłącznie na prowadzeniu swojego biznesu. Zapraszam do kontaktu!