Mniejsze koszty energii przynoszą wiele korzyści i pozwalają zaoszczędzić kapitał. Środki zagospodarowane w ten sposób są istotne z perspektywy zarówno gospodarstw domowych, jak i firm. Niższe rachunki za energię oznaczają oszczędności finansowe, które mogą zostać przeznaczone na inne cele lub inwestycje. Warto zawsze przemyśleć wydatki i zastosować podobnie optymalizacje podatkowe, jak i rozwiązania pozwalające rozsądnie wydawać pieniądze z konta firmowego. Dodatkowo, zmniejszenie zużycia energii jest korzystne dla środowiska, gdyż ogranicza emisję gazów cieplarnianych i zmniejsza ślad węglowy. Oszczędzanie energii często wiąże się też z poprawą efektywności energetycznej, co może przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności na rynku. Zmniejszenie kosztów energii jest więc kluczowe w wielu aspektach. W jaki sposób może pomóc Ci w tym Projekt EEnergy? Na czym on polega i jak do niego przystąpić? Dowiedz się wszystkiego co niezbędne na ten temat, właśnie w tym artykule.
Na początku warto wskazać, że jest to projekt unijny, który ruszył 2 lutego bieżącego roku. Inicjatywa skierowana jest w stronę firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Wystarczy, że chcą one wdrożyć działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii w swoim podmiocie organizacyjnym, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia śladów węglowego. Około 900 firm z całej Unii Europejskiej może liczyć na dotacje w kwocie 10 tys. EUR. Pieniądze można przeznaczyć na podniesienie kwalifikacji pracowników, np. szkolenia z zakresu efektywności energetycznej, doradztwo, np. konsultacje techniczne, audyty energetyczne oraz inwestycje. W ten katalog wpisuje się także działania, takie jak: wymiana starego sprzętu, świadectwa energetyczne, montaż systemów energii odnawialnej czy adaptacja technologii energooszczędnych w liniach produkcyjnych.
Aby kwalifikować się do dofinansowania, firma musi spełniać kryteria europejskiego MŚP, działać na rynku, być założona przed 1 stycznia 2023 roku oraz wykazywać zdolność do wdrożenia działań w zakresie efektywności energetycznej. W sumie dostępnych jest 900 dotacji, finansowanych w 100% i nie podlegających zwrotowi. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu EENergy. Szczególnie preferowane są wnioski z branż, które zużywają najwięcej energii. Przykładem może być np. branża przemysłu ciężkiego czy też automotive.
Wejdź na stronę Projektu EEnergy dostępną pod linkiem. Następnie skontaktuj się z lokalnym ośrodkiem Enterprise Europe Network w Polsce. Na terenie naszego kraju działa 28 takich ośrodków w praktycznie każdym województwie. Opracuj sposoby ograniczenia zużycia energii z lokalnym doradcą zrównoważonego rozwoju i na końcu zróż wniosek aplikacyjny za pośrednictwem strony internetowej projektu. Pamiętaj, termin składania wniosków mija 15 kwietnia tego roku.
Jeśli masz pytania lub wątpliwości, napisz do mnie maila. Postaram się zasugerować Ci możliwie najbardziej korzystne rozwiązanie. Wystarczy, że napiszesz do mnie maila i opiszesz mi trzon swojej działalności. Zapraszam do kontaktu.