Dowiedz się jakie możesz podjąć kroki oraz jakie przysługują Ci uprawnienia!
W lipcu 2022 r. w Polsce wprowadzona została Nowa ustawa deweloperska. Stanowi ona odpowiedź na dotychczasowe nierówności w stosunkach pomiędzy nabywcami lokali, a deweloperami. Obecnie pozycja nabywców stała się zdecydowanie bardziej korzystna, jednak należy zwrócić w tym aspekcie uwagę na kilka istotnych szczegółów. Nazywam się Wiktoria Ronc i chciałabym serdecznie zaprosić Cię na moją stronę pozwijdewelopera.pl! Jeśli w ostatnim czasie stałeś się właścicielem mieszkania lub zamierzasz nim zostać, znajdziesz tutaj również wskazówki na temat tego, w jaki sposób skutecznie dochodzić swoich praw.
Deweloper to przedsiębiorca, którego głównym zadaniem jest realizacja inwestycji budowlanych. Spoczywa na nim odpowiedzialność za pojawiające się wady fizyczne, które występują w konkretnych lokalach bądź na terenie większych nieruchomości. Niektóre wady fizyczne często zauważalne stają się dopiero po kilku miesiącach użytkowania. W większości przypadków związane są one z:
Rozpoznanie zaistniałych wad niesie dla dewelopera ryzyko związane z szeroką gamą uprawnień nabywców lokali, jak i wspólnoty. Właściciele mają możliwość wysunięcia roszczeń z żądaniem usunięcia zaistniałych wad. Niejednokrotnie możliwe staje się w takim przypadku odstąpienie od umowy, naleganie o obniżenie ceny sprzedaży, a także zawnioskowanie o odszkodowanie. Wady fizyczne zawsze mogą wystąpić, w szczególności w przypadku większych nieruchomości. Istotne jednak w jaki sposób deweloper ustosunkuje się do ich powstania, a także czy wykazuje inicjatywę w zakresie ich usunięcia.
Dowiedz się jakie możesz podjąć kroki oraz jakie przysługują Ci uprawnienia!
Na obecnym rynku część umów deweloperskich w swojej treści zawiera klauzule, mające charakter niekorzystny dla nabywców, którzy bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy. Zanim przystąpisz do podpisywania umowy, warto dokładnie sprawdzić jej treść i następnie skonsultować ją z prawnikiem. Jeśli masz zamiar podpisać zobowiązanie z deweloperem, warto przeanalizować jakie warunki powinna ona spełniać, w jakiej formie należy ją zawrzeć, a także poznać koszty, które mogą obciążyć Ciebie lub dewelopera.
Nowa ustawa deweloperska z 1 lipca 2022 r. wprowadza przepisy, które znacznie rozszerzają prawa nabywców lokali. Utworzony został również Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, a także możliwe stało się odstąpienie od umowy z powodu istotnej wady. Ustawodawca zdecydował się wprowadzić dodatkowe uprawnienia dla nabywców lokali w sporach z deweloperami. Z uwagi na to podjęto kroki, mające na celu częściową poprawę przepisów ustawy. Akt prawny nie ma zastosowania w przypadku lokali, których sprzedaż nastąpiła przed 1 lipca. Mimo wszystko regulacje obejmujące swoim zakresem rachunki powiernicze i poszerzające możliwość odstąpienia od umowy będą i w tym zakresie obowiązywać.