Wbrew pozorom wielu klientów zwraca się do nas zapytaniem o preferencję zawartą w art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy PIT. W praktyce mamy na myśli ulgę na powrót, która obowiązuje od początku bieżącego roku. Rozwiązanie można wykorzystać w stosunku do dochodów uzyskiwanych po 1 stycznia 2022 r. Zastosuje je praktycznie każdy podatnik, który nie odprowadzał podatków w Polsce przez co najmniej 3 lata i nie miał u nas miejsca zamieszkania. Czym charakteryzuje się ulga na powrót? Kto może z niej skorzystać? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Ulga podatkowa jest pewną formą zachęty dla Polaków mieszkających za granicą. Głównym założeniem jest zwolnienie z opodatkowania przychodów z etatu, zlecenia i z pozarolniczej działalności gospodarczej. Uprawnione do ulgi na powrót są osoby, które po 31 grudnia 2021 r. przeniosły swoje miejsce zamieszkania do Polski. Ulga obejmuje przychody do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 85 528 zł w czterech następujących po sobie latach podatkowych. Okres zostaje naliczony od początku roku albo od początku roku następnego w zależności od tego, kiedy podatnik zmienił swoje miejsce zamieszkania. Ponadto do ulgi uprawnieni są opodatkowani skalą podatkową, 19% stawką podatku dla przedsiębiorców bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
W kwocie przychodów podlegających opodatkowaniu wystarczy nie wykazywać przychodów objętych ulgą. Jeśli chcesz zastosować preferencję musisz uzyskać przychody z etatu, zlecenia lub działalności pozarolniczej. Ponadto warto być w posiadaniu certyfikat rezydencji bądź innego dowodu, który uprawdopodobni Twoje zamieszkanie dla celów podatkowych. Tutaj weryfikowany będzie przede wszystkim okres niezbędny do ustalenia prawa do ulgi na powrót. Wykazać możesz ją również w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym uzyskałeś przychody objęte ulgą. To samo dotyczy tych, które otrzymałeś w trakcie roku przy obliczaniu zaliczek. Masz prawo do złożenia zleceniodawcy na piśmie oświadczenie, że spełniasz warunki do ulgi i chcesz, aby była stosowana na bieżąco.
Niezbędne jest posiadanie obywatelstwa polskiego, Karty Polaka bądź obywatelstwo innego państwa członkowskiego UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Z ulgi na powrót skorzysta osoba, która na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mieszkała nieprzerwanie przez co najmniej pełnych 5 lat poprzedzających wspomniany wcześniej trzyletni okres, gdy miała miejsce zamieszkania np. w państwie członkowskim Unii Europejskiej, na terytorium EOG, Konfederacji Szwajcarskiej lub jednym z państw, takich jak:
Przede wszystkim rocznie kwoty 85 528 zł nie może przekroczyć suma poszczególnych ulg np. na powrót, dla młodych, dla rodzin 4+ oraz dla pracujących seniorów. Dodatkowo nie uwzględnia się tej kwocie przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, innych niż wymienione zwolnionych od podatku dochodowego, a także przychodów, od których nie obowiązuje pobór podatku na podstawie Ordynacji podatkowej. Pamiętaj, że nie jesteś uprawniony do ulgi na powrót, jeśli korzystałeś z niej uprzednio w całości lub w części. Przykładem są podatnicy, którzy ponownie przeniosą miejsce zamieszkania do Polski.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.