Prawie każdy przedsiębiorca dąży do osiągania jak największego zysku, przy równoczesnym ograniczeniu kosztów. W przypadku niektórych branż czy biznesów można w tym celu zastosować między innymi ulgi podatkowe. Jeśli firma spełnia dane warunki, może liczyć na preferencyjne stawki czy też odliczenia, które pozwalają zaoszczędzić pewne sumy kapitału. Te z kolei przeznaczysz na modernizację, rozwój, szkolenia pracowników i wiele innych. Od kilku lat taką możliwość w Polsce zapewnia IP BOX. Czym jest? Jakie ma zalety? Kto skorzysta z ulgi podatkowej IP BOX? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
W zasadzie jest to ulga podatkowa wprowadzona już w 2019 r., która dotyczy PIT i CIT. Rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do podatników działających w ramach szeroko pojętej innowacji. Jeśli przedsiębiorstwo w Polsce wytwarza własne prawo własności intelektualnej, to zyski podlegają stawce w wysokości 5%. Nie wolno zapominać jednak o składce zdrowotnej i świadczeniach społecznych. Ulga ma na celu stymulowanie rozwoju technologicznego i badawczego, a także pozwala wprowadzać na rynek nowe produkty niższym kosztem. Kwalifikowane prawa własności intelektualnej znajdują się w m.in. art. 24d ust. 2 Ustawy o CIT. Pamiętaj, że jeśli Ciebie dotyczy Ustawa PIT, to jej przepisy w tym zakresie pozostają analogiczne.
Ulga polega na preferencyjnym opodatkowaniu m.in. działalności B+R (badawczo-rozwojowej). Wprowadza korzystne podatki dla dochodów z praw własności intelektualnej, jeśli te podlegają ochronie prawnej. Przykładowo IP BOX pozwala czerpać zyski z patentów, prawa do programu komputerowego czy zastrzeżonych wzorów przemysłowych. Wystarczy, że powstały one bądź zostały zmodyfikowane w ramach działalności B+R podatnika. Z ulgi mogą skorzystać podmioty opodatkowane skalą podatkową, płacące podatek liniowy bądź podatek dochodowy od osób prawnych.
Obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej wynika z m.in. z art. 24e Ustawy o CIT. W tym wypadku zawsze proponuję naszym klientom wystąpienia o interpretację podatkową. Nie jest ona konieczna, jednak pełni ważną rolę gwarancyjną. Pozwala ona zabezpieczyć się na wypadek kontroli ze strony urzędów skarbowych, gdyż działając według interpretacji przedsiębiorca nie jest w pewien sposób narażony na odpowiedzialność z tytułu stosowania prawa podatkowego, jeśli działa na jej podstawie. Dokument pełni więc istotną funkcję ochronną.
Zgodnie ze stanowiskiem WSA z 30 lipca 2020 r. ze sprawy o sygn. I SA/Go 115/20, istotą tej ewidencji jest wskazanie podstawy opodatkowania preferencyjną stawką. Ponadto ewidencja musi być prowadzona w sposób staranny i na bieżąco – nie wyłącznie na potrzeby rozliczenia.
Tutaj jednak warto zaznaczyć, że ewidencja musi być prowadzona w sposób pozwalający w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów. Oprócz tego niezbędne jest, aby w sposób przejrzysty wskazywała również koszty podatkowe, dochody, straty, i w szczególności dochody podlegające stawce 5%. Ponadto w ewidencji należy wyliczyć dochód, który może zostać objęty preferencyjnym opodatkowaniem.
Z początkiem bieżącego roku Nowy Polski Ład wprowadził nowe przepisy, które umożliwiły stosowanie łączne obu tych ulg. Podatnik nie musi już wybierać na koniec roku podatkowego, którą z nich jest dla niego bardziej korzystna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obecnie od dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, możesz odliczyć koszty kwalifikowane określone przepisami o uldze B+R. Wystarczy, że przeznaczyłeś dany kapitał na wytworzenie, ulepszenie czy modyfikację danego produktu.
Trzeba zwrócić uwagę na to, że nie każdy może skorzystać ulgi IP BOX, ale nie jest to mocno ograniczony krąg podmiotów. Jeśli nie wiesz czy może u siebie wdrożyć to rozwiązanie – skontaktuj się ze mną. Dokonamy analizy Twojego biznesu i zaproponuję Ci jak najbardziej korzystne rozwiązanie. Zapraszam do kontaktu!
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.