Wraz z początkiem 2022 r. w Polsce wprowadzony został kompleksowy system ulg podatkowych znany jako Nowy Ład. Nowe przepisy można postrzegać zarówno pod kątem wad, jak i również zalet. Z pewnością do tych drugich należy możliwość stosowania ulgi B+R jednocześnie z IP BOX. Nowy system pozwala czerpać zdecydowanie więcej korzyści z działania w sferze innowacji i wytwarzania własności intelektualnej. Dodatkowo nie trzeba być firmą technologiczną, aby wykorzystać potencjał płynący z przepisów Polskiego Ładu. W jaki sposób obecnie działa ulga badawczo-rozwojowa? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Ulga badawczo-rozwojowa funkcjonująca wcześniej była dosyć ograniczona. Wynikało to m.in. z niskiej świadomości firm na temat tego, czym właściwie jest B+R. Dodatkowo dochodził do tego niski poziom możliwego odliczenia kosztów podstawy opodatkowania. Od 2018 r. rozszerzony został katalog kosztów kwalifikowanych, a także możliwość uzyskania odliczenia od podstawy opodatkowania wyższego nawet do 150% kosztów kwalifikowanych. Obecnie z kolei nie jest konieczne wybieranie pomiędzy B+R i IP BOX. Od dochodu z prawa własności intelektualnej można bowiem odjąć koszty kwalifikowane dotyczące ulgi B+R.
Głównie dlatego, że jeśli zatrudniasz specjalistów to wynagrodzenia wchodzą w zakres kosztów kwalifikowanych. Dzięki uldze B+R wydatki, które ponosisz np. na wypłatę dla danego specjalisty mogą być niższe. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie koszty kwalifikowane są rozliczane w taki sposób. Tutaj surowce i materiały posiadają współczynnik w wysokości tylko 100%. Przy wynagrodzeniach jest on dwa razy większy. Dla przykładu koszty, które powstają w wyniku wypłaty wynagrodzenia dla pracownika na umowie o pracę liczy się razy 200%. Oznacza to, że jeśli np. wypłacasz wynagrodzenia na poziomie 50 tys. zł netto, to kwotę tą mnożysz razy dwa, a następnie przy 19% podatku zaoszczędzisz w dużym przybliżeniu około 20 tys. zł. Oprócz tego niewątpliwą zaletą z pewnością będzie także to, że ulgę można rozliczać wstecz do 2017 r.
Pierwsza kwestią będą poprawnie sporządzone umowy o pracę z zaznaczeniem w treści działalności badawczo-rozwojowej. Implementacja ulgi powoduje konieczność wprowadzenia również osobnych list płac, ewidencji środków trwałych, a także wymogiem formalnym ulgi jest osobna ewidencja w księgowości. Ponadto niezbędne jest zestawienie projektów, które powstają w ramach działalności.
Zanim postanowisz wdrożyć w swojej firmie ulgę badawczo-rozwojową – warto przeanalizować kilka czynników. Nie zawsze implementacja B+R będzie tak samo opłacalna. Musisz wziąć pod uwagę wielkość swojego przedsiębiorstwa, a także proporcję jak dużą jego część stanowią prace badawcze. Najczęściej większym firmom ciężej jest wykorzystać zalety B+R. W takiej sytuacji można przykładowo stworzyć osobny mniejszy podmiot, który będzie odpowiedzialny za czerpanie korzyści z ulgi. To jednak wyłącznie jedno z wielu rozwiązań.
Jeśli masz w tym zakresie pytania lub wątpliwości – zapraszam do kontaktu. Zajmę się w Twoim imieniu wszelkimi formalnościami. Dokonam analizy Twojego biznesu i przeliczę wszystkie koszty. Wybiorę dla Ciebie właściwą formę opodatkowania lub doradzę Ci, czy nie ma dla Ciebie lepszej alternatywy.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.