Wybór jak najbardziej korzystnej formy opodatkowania dla własnej działalności to podstawa przy prowadzeniu biznesu. W przypadku spółek prawa handlowego, jak i jednoosobowej działalności gospodarczej decyzja może jednak wiązać się z pewnymi zaletami bądź ograniczeniami. W praktyce będzie ona ostatecznie definiowała jak wiele kapitału pozostanie po stronie podatnika po odliczeniu wszelkich zobowiązań podatkowych. Nowy Polski Ład wprowadzony od bieżącego roku wprowadził nowe regulacje, które zmieniły normy obowiązujące w Polsce od wielu lat – m.in. przywróciły do życia art. 176 KSH. Czym jest więc ryczałt wedle obecnych przepisów? W jakiej sytuacji skorzystasz na nim w największym stopniu? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Ryczałt to opodatkowanie obliczane na podstawie wpływów na konto firmowe, w którym nie występuje odliczenie kosztów uzyskania przychodu. Przy podatku ryczałtowym podstawą opodatkowania jest przychód, a nie dochód. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może uwzględnić kosztów, a stawka jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności. Rozwiązanie jednak może być bardzo korzystne w przypadku wielu firm, w stosunku do skali podatkowej na poziomie 17% lub 32% bądź przy podatku liniowym w wysokości 19%. Stawki przy ryczałcie zaczynają się od na podstawie art. 12 ust.1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od 2%, a kończą na 17%. Niestety nie każdy z niego skorzysta, jeśli nie spełni warunków przewidzianych w ustawie.
Po wprowadzeniu Nowego Ładu wielu przedsiębiorców stanęło przed wyborem. Niestety nie każdy może zastosować opodatkowanie ryczałtem. Do dyspozycji udostępnione są stawki w wysokości: 17%, 15%, 14%, 12%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%. Wielu przedsiębiorców preferuje w szczególności 8,5% ryczałt na działalność usługową, gdyż ten pozwala na opodatkowanie logistyki, księgowości, pośrednictwa w interesach, działalności biurowej czy IT. Wspomniana z kolei najniższa stawka 2% poświęcona jest przychodom ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych. Wystarczy, że pochodzą one z własnej uprawy czy też hodowli. Jeśli nie masz pewności co do tego, czy Twoja działalność może zostać objęta ryczałtem – sprawdź to z pomocą interpretacji podatkowej.
Trzeba mieć na uwadze również, że wyliczenie składki zdrowotnej u ryczałtowca będzie zależeć od osiągniętego przychodu. W tej sytuacji składka dla ryczałtowców wyniesie 9%, ale obliczona zostanie ona jest od innej podstawy wymiaru. Kluczowe są tutaj uzyskane przez przedsiębiorcę przychody:
Zobowiązania co do składki zdrowotnej wedle tych limitów będą wyglądać mniej więcej w następujący sposób:
Pamiętaj, że każde przedsiębiorstwo jest inne i wymaga zupełnie innego podejścia do kwestii wyboru opodatkowania. Nowy Polski Ład wprowadził liczne zmiany w ryczałcie, jak i prawie podatkowym, a więc warto zwrócić uwagę na wiele istotnych szczegółów, które mogą pozwolić oszczędzić Twojej firmie wielu niepotrzebnych wydatków. Jeśli masz w tym zakresie pytania lub wątpliwości – skontaktuj się ze mną! Ponadto gdy w mojej ocenie, ryczałt nie będzie dla Ciebie odpowiednim podatkiem, to dopasujemy bardziej korzystną alternatywę idealnie pod kątem Twoich potrzeb. Zapraszam do kontaktu!
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.