Czy w 2021 możemy oczekiwać większej liczby ulg podatkowych? W tym aspekcie zgodnie z najnowszym brzmieniem Nowego Polskiego Ładu – ulga na powrót otrzyma formę zwolnienia od podatku. Skorzysta z niej praktycznie każdy podatnik, który przez co najmniej 3 lata nie miał miejsca zamieszkania i nie odprowadzał podatków w Polsce. Jeśli zdecydowałeś, że przenosisz swoją rezydencję podatkową właśnie tutaj, to jest to dla Ciebie bardzo dobra informacja. Jak działa ulga na powrót? W jaki sposób z niej skorzystać? Dowiedz się – w tym materiale!
W tym aspekcie trzeba nastawić się na kilka korzystnych zmian! Powrót do Polski często kojarzy się z wieloma trudnościami natury ekonomicznej i nowe regulacje mają na celu zachęcenie do zmiany rezydencji podatkowej. Nowy Polski Ład docelowo ułatwi obywatelom powrót do kraju i wprowadzi rozwiązania, które mają ten proces uprościć. Jak skorzystać z ulgi na powrót? Wystarczy, że trzy lata mieszkałeś i pracowałeś poza granicami Polski. Jeśli decydujesz się wrócić po 2021, dzięki uldze podatkowej przez cztery lata od powrotu będziesz uprawniony do niższego podatku dochodowego.
Ulga podatkowa stanowi zachętę dla Polaków mieszkają za granicą. Oznacza to blisko 20 mln obywateli urodzonych w naszym kraju, którzy na co dzień pracują i żyją w Niemczech, Holandii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Irlandii czy innych państwach. W celu otrzymania ulgi w Nowym Polskim Ładzie konieczne będzie posiadanie statusu polskiego rezydenta i uzyskanie dochodów z: pracy, praw autorskich, praw pokrewnych czy działalności wykonywanej osobiście bądź pozarolniczej działalności.
Trzeba mieć również na uwadze, że suma przychodów zwolnionych z zobowiązań nie może być wyższa niż 85 528 zł rocznie. Ponadto jeśli zamierzasz korzystać również z ulgi dla młodych, to włącznie z ulgą na powrót suma przychodów zwolnionych od podatku nie może przekroczyć kwoty w ramach obu tych uprawnień. Wyjątek stanowi wyłączenie przychodów z działalności gospodarczej, gdyż wtedy rocznie nie będziesz mógł przekroczyć kwoty 120 000 zł z przychodów przy dwóch wspomnianych ulgach.
W przypadku, gdy podatnik zmienił swoją rezydencję podatkową to przy rozliczeniu, podatek zostanie odliczony według jednej z dwóch metod:
Nawet jeśli opodatkujesz swoje dochody wspólne z małżonkiem bądź jako rodzic samotnie wychowujący dziecko – będziesz uprawniony do odliczenia. Preferencja jednak jest wyliczana w rozliczeniu rocznym i możesz skorzystać z niej wyłącznie raz.
Ulga na powrót będzie funkcjonować również w ramach ubezpieczeń społecznych. W praktyce, jeśli wracasz po 3 latach spędzonych za granicą, to będzie uprawniony do preferencji tylko, że przy opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Wystarczy, że przez minimum pół roku będziesz podlegać ubezpieczeniom na terenie Polski. Niezbędne jest również wypełnienie stosownego wniosku do ZUS.
Nowe regulacje są przyczyną wielu zapytań ze strony naszych klientów. Bardzo trudno jest jednak odpowiedzieć na nie w sposób ogólny, gdyż sytuacja prawna każdej osoby jest nieco odmienna. Masz wątpliwości co do Nowego Polskiego Ładu, ale i tak chciałbyś skorzystać z ulgi na powrót w 2021 lub później? Skontaktuj się z nami! Nasi adwokaci i radcowie prawni zajmą się Twoim problemem. Umówmy się na spotkaniu i przedyskutujmy szczegóły!
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.