Żaden przedsiębiorca nie przepada za zmianami. W praktyce każdy musi w jakiś sposób zmieniać przez nie swój stały wzorzec prowadzenia firmy w mniejszym lub większym stopniu. Nowy Polski Ład oznacza jednak nowe regulacje różnego typu i nie wszystkie są równoznaczne z utrudnieniami w interesach. Do tej pory leasing na auto podejmowaliśmy w ramach działalności gospodarczej po czym po spłacie rat włączaliśmy samochód do majątku prywatnego. Po upływie pół roku pojazd sprzedawaliśmy bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Jak działa leasing? Jak będzie teraz? Co to jest leasing? Jak wziąć samochód w leasing na firmę? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
W praktyce najczęściej kojarzy się on z zakupem samochodu na firmę. Jednak jest to postrzeganie bardzo wąskie, gdyż pojęcie jest zdecydowanie bardziej rozbudowane. Jak działa leasing? W zasadzie jest to forma finansowania, która opiera się na podstawie w postaci umowy cywilnoprawnej leasingodawcy z leasingobiorcą. Przedmiot stanowi rzecz ruchoma bądź nieruchoma wykorzystywana zarobkowo przez nabywcę. W leasing możemy więc wziąć:
Jeśli wiemy co to leasing, to warto jeszcze wspomnieć o jego formie skierowanej ku szerszemu gronu nabywców. W praktyce jest on uproszczonym typem klasycznego leasingu, gdyż charakteryzuje się zdecydowanie mniejszą ilością formalności, a wielu leasingodawców stosuje w tym aspekcie stosuje mniej skomplikowaną procedurę weryfikacji klienta. Ponadto ocena ryzyka jest dokonywana w oparciu o np. informacje o dochodzie leasingobiorcy.
Tutaj mamy świadomość jak działa leasing, jednak co wprowadzą nowe regulacje? Na początek warto wskazać, że wykup do majątku prywatnego będzie możliwy nie po wspomnianym pół roku, a po 5 latach.
Do tego momentu można było w ramach leasingu samochodowego po 6 miesiącach sprzedać go jako osoba prywatna, co nie będzie to do końca możliwe przy Nowym Ładzie. Od 2022 roku, jeśli nie chcemy zapłacić podatku dochodowego – konieczne będzie odczekanie 5 lat. Ponadto sprzedaż do majątku prywatnego zostanie zaklasyfikowana jako dochód firmy.
Tutaj warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który doradzi Ci czy leasing w Twojej sytuacji prawnej faktycznie się opłaca. W wielu przypadkach nie trzeba się ograniczać wyłącznie do jednego leasingodawcy lub jednej formy nabycia np. sprzętu do przedsiębiorstwa. Opisz mi swój problem lub strategię rozwojową. Następnie umówimy się na spotkanie i doprecyzujemy wszystkie szczegóły! Ponadto wykonam wszelkimi formalności za Ciebie!