Efektywne zarządzanie finansami ma znaczące przełożenie na rentowność i konkurencyjność przedsiębiorstwa. Duży wpływ na sytuację finansową mają przede wszystkim podatki, stanowiące istotny element funkcjonowania zarówno w małych, jak i średnich firmach. Z uwagi na to w ostatnim czasie wielu przedsiębiorców decyduje się na przeprowadzenie optymalizacji podatkowej, przechodząc na estoński CIT. ECIT, zwany również ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych to nowoczesny sposób opodatkowania, pozwalający na odroczenie konieczności uiszczenia podatku do momentu zewnętrznej wypłaty zysków. Więcej informacji na ten temat, znajdziesz w warsztacie przeprowadzonym przez Rafała Kufietę podczas pierwszej edycji Dolnośląskiego Forum Gospodarczego (DFOG).
W przypadku, gdy prowadzisz działalność jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, dysponując jednocześnie statusem małego podatnika, czyli Twoje obroty nie przekraczają 2 MLN euro rocznie – w najgorszym wypadku wysokość efektywnego opodatkowania może wynieść nawet 26,29%. Przy dużym podatniku, którego przychody przekraczają próg 2 MLN euro, należy rozliczyć się z wykorzystaniem aż 34,39% stawki. W konsekwencji coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na przejście na estoński CIT, który stanowi jedno z korzystnych rozwiązań na uniknięcie podwójnego opodatkowania w spółce z o.o.
Estoński CIT ma prowadzić zasadniczo do takiego modelu, w którym przychody uzyskiwane od klientów są opodatkowane na poziomie spółki 9% stawką CIT. W efekcie w przypadku małych podatników, wypłacając dywidendę, efektywne opodatkowanie będzie wynosić jedynie 20%. Wynika to z faktu, iż część podatku, jaką powinien zapłacić udziałowiec z tytułu dywidendy może zostać odliczona w ramach uprzednio zapłaconego CIT. Jeśli chodzi o duże przedsiębiorstwa, których przychody przekraczają 2 mln euro rocznie – efektywne opodatkowanie wynosi 25%.
Jednym z głównych plusów ECIT jest odroczony termin zapłaty podatku. W klasycznej spółce zaliczki na podatek dochodowy płacone są co miesiąc. Natomiast w estońskim modelu tego rodzaju zaliczki nie występują. Ponadto nie należy martwić się kwestią wyrównania ciężarów podatkowych na koniec roku. Konieczność rozliczenia się podatku powstaje w momencie otrzymania pozytywnego wyniku odnośnie sprawozdania finansowego za zeszły rok. W jego treści powinna znaleźć się finalna wartość dochodu, aby następnie móc przeznaczyć go na wypłatę dywidendy dla wspólników. Od części, z której została wypłacona dywidenda, należy odprowadzić 20% lub 25% obowiązku podatkowego.
Estoński CIT oferuje małym i średnim firmom korzystne rozwiązania podatkowe, które mogą przyczynić się do zwiększenia ich konkurencyjności oraz rozwoju na rynku. Dzięki odroczonemu terminowi zapłaty podatku, obniżonym stawkom ciężarów podatkowych oraz możliwości odliczenia określonej kwoty od wypłaconych dywidend, przedsiębiorstwa mogą efektywnie zarządzać swoimi finansami i minimalizować koszty związane z księgowością. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie, a ja postaram się udzielić odpowiedzi na Twoje pytania. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.