Siła wyższa, jakiej prawo dopatruje się w obecnej sytuacji związanej z epidemią coronawirusa nie ma jakiegokolwiek wpływu na obowiązek zapłaty zobowiązań publicznoprawnych tj. podatków oraz składek ZUS. Stąd wszelkich zwolnień, zawieszeń czy rozłożenia na raty danin publicznych można oczekiwać głównie w powstającej ustawie antykryzysowej zwanej Tarczą Antykryzysową. Aczkolwiek pewne wyjątki opisane zostały poniżej.
Projekt ustawy antykryzysowej przewiduje pakiet pomocy dla polskich przedsiębiorców i na dniach mają zostać wprowadzone kolejne rozwiązania. Śledź naszego bloga, będziemy informować Cię na bieżąco.
Według najnowszych informacji Sejm będzie obradował najprawdopodobniej w czwartek lub piątek. Później niezbędne będzie przyjęcie projektu ustawy przez Senat oraz podpis Prezydenta RP a także publikacja ustawy. Dopiero po publikacji i po upływie okresu vacatio legis niniejsza ustawa stanie się prawem obowiązującym. Jednak nie ma powodów do zmartwień- być może tak, jak ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, ustawa antykryzysowa również wejdzie w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia.
Oto najważniejsze kwestie podatkowe i ZUS-owskie, jakie mają zostać wprowadzone w przedmiotowej ustawie:
Drogi Czytelniku, bez względu na efekt prac legislacyjnych, trzeba mieć na uwadze regulacje prawne dostępne już teraz w Ordynacji Podatkowej. Mogą one przynieść chwilową ulgę dla przedsiębiorców, bowiem zgodnie z art. 67 a Ordynacji Podatkowej: w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym podatnik może wystąpić do organu podatkowego z wnioskiem o:
– odroczenie terminu płatności podatku,
– rozłożenie zapłaty podatku na raty,
– odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, a także
– umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych wraz z odsetkami.
Co ważne, Ministerstwo Finansów potwierdziło, że wnioski związane z koronawirusem mają być rozpatrywane w pierwszej kolejności. Podobny komunikat został wydany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ordynacja podatkowa w art. 22 § 2 umożliwia podatnikowi, będącemu pracownikiem, ubieganie się o zwolnienie płatnika, czyli jego pracodawcy z obowiązku pobierania zaliczek na podatek dochodowy od jego wynagrodzenia. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji w tym zakresie, podatnik otrzymuje kwotę netto, powiększoną o niepobraną zaliczkę na podatek dochodowy. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to wyłącznie tymczasowa pomoc, ponieważ nie zwalnia to z obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Zmianie ulega jedynie termin jego płatności. Wniosek w tym zakresie zostanie uwzględniony, jeśli pobranie zaliczki byłoby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy lub zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji. Termin „zagrożenie egzystencji” należy rozumieć jako sytuację, w której podatnik nie jest w stanie zaspokoić minimum swoich potrzeb, których zaspokojenie jest konieczne do przeżycia.
Drogi Przedsiębiorco, obecna sytuacja spowodowana stanem epidemiologicznym jest niezwykle uciążliwa. Z niecierpliwością wszyscy czekamy na wejście w życie ustawy antykryzysowej, która stanowi niejako „koło ratunkowe” dla przedsiębiorców. Adwokaci i Radcowie Prawni z Kancelarii Prawnej KHG we Wrocławiu specjalizują się w prawie podatkowym i chętnie udzielą Ci niezbędnych porad w tym zakresie. W szczególności, jeśli nie chcesz czekać na nowe regulacje, zapytaj naszego Prawnika o rozwiązania aktualne, zagwarantowane w Ordynacji Podatkowej. Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci przetrwać tę ciężką sytuację!