Opóźnienia w płatnościach przez dłużników zmuszają przedsiębiorców do sięgnięcia po środki prawne, w tym niejednokrotnie do wkroczenia na ścieżkę sądową. Jednak mimo uzyskanego wyroku sądowego i podjęcia egzekucji przez komornika, może się okazać, że zadłużony nie posiada wystarczającego majątku do spłaty długu. W takiej sytuacji jednym ze skutecznych środków odzyskania środków może okazać się nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Instytucja ta umożliwia m.in. zajęcie przez komornika nie tylko majątku zadłużonego, ale również jego małżonka. Na czym to polega w praktyce? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.
Klauzula wykonalności jest pieczęcią lub nadrukiem orzeczenia sądowego, którą nadaje sąd. W rezultacie stanowi to potwierdzenie, że orzeczenie nadaje się do realizacji egzekucji przez komornika. Egzekucja nie może się rozpocząć bez przedstawienia komornikowi właściwego tytułu wykonawczego. Wobec tego klauzula wykonalności pełni tu kluczową rolę.
Posiadanie tytułów wykonawczych przeciwko zadłużonemu, uprawnia Cię to do prowadzenia egzekucji z:
Nie zawsze jednak może okazać się to wystarczające. Wówczas otrzymasz postanowienie o bezskuteczności egzekucji od komornika.
W przypadku otrzymania postanowienia o bezskuteczności egzekucji od komornika, ustawodawca wprowadził do systemu prawnego kilka instytucji, które mają na celu zabezpieczenie wierzyciela. Jedną z nich jest nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi Twojego dłużnika. W praktyce oznacza to, że jeśli Twój dłużnik razem z małżonkiem we wspólności majątkowej posiadają nieruchomość jak np. dom lub działka bądź ruchomości takie jak pojazdy – komornik po otrzymaniu od Ciebie wniosku egzekucyjnego z klauzulą wykonalności również przeciwko małżonkowi zadłużonego, będzie mógł sięgnąć po wspomniane dobra.
Przede wszystkim konieczne jest w tym zakresie wykazanie, że małżonek Twojego dłużnika wyraził zgodę na zaciągnięcie przez niego zobowiązania. Ponadto powinieneś w tej sytuacji posłużyć się dokumentem urzędowym bądź prywatnym. W praktyce spotykamy się często z oświadczeniem małżonka, które stanowi załącznik do umowy. Może być to także faktura, na której małżonek złożył swój podpis.
W rezultacie, jeśli uzyskałeś od komornika postanowienie o bezskutecznej egzekucji – rozważ skorzystanie z profesjonalnej konsultacji prawnej. Być może w Twoim przypadku zastosowanie takiej instytucji okaże się pomocne. Natomiast, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania w tym zakresie, zachęcam do skontaktowania się ze mną. W treści wiadomości opisz dokładnie Twoją sytuację i załącz niezbędną dokumentację. Następnie wraz z całym zespołem ekspertów przeanalizujemy sytuację i zaproponujemy możliwie jak najkorzystniejsze rozwiązanie. Zapraszam do kontaktu.