Praktycznie każdy z nas marzy o budowie własnego domu, wedle samodzielnie wybranego planu u projektanta i w szczególności za własne pieniądze. Tak samo wielu przedsiębiorców lub inwestorów lokuje swój kapitał w nieruchomościach bądź w przypadku rozwoju firmy – stawia własny lokal pod kątem potrzeb swoich pracowników. Tutaj jednak jeśli zdecydujemy o rozpoczęciu konstrukcji, to konieczne będzie zatrudnienie kierownika budowy. Ile kosztuje opłacenie takiej osoby? Kim jest kierownik budowy? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Co do zasady jeśli budowa domu jednorodzinnego wymagała od Ciebie uprzednio pozwolenia na budowę – Twoim obowiązkiem jest ustanowienie kierownika budowy. Jakie pełni on funkcje? W praktyce odpowiada on za wszelkie prace wykonywane w celu zabudowy danej nieruchomości. Kierownik budowy zapewnia zgodność realizacji prac z projektem, obowiązującymi przepisami, a także wymogami technicznymi oraz rzetelnie udokumentuje cały proces budowy. Ile kosztuje kierownik budowy? Wszystko w tym aspekcie zależy od lokalizacji, umowy z inwestorem, a także stopnia skomplikowania danego projektu i ceny zaczynają się od około 1500 zł, przy czym mogą sięgać nawet 8-10 tys.
Podstawowe obowiązki kierownika budowy znajdziemy przede wszystkim w Prawie budowlanym. Wedle przepisów będzie on odpowiedzialny za wiele czynności koniecznych jeszcze przed rozpoczęciem budowy. W ten zakres wchodzi m.in. sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Kierownik w praktyce odpowiada nie tylko za jego treść oraz przestrzeganie, ale także podpisuje go własnoręcznie. Ponadto to w jego obowiązki wchodzi kierowanie budową w sposób zgodny z projektem, wytyczenie geodezyjne terenu i pozwoleniem na budowę.
Oprócz tego konieczne jest prowadzenie tzw. dziennika budowy, który stanowi jeden z elementów dokumentacji. Kierownik budowy po zakończeniu prac spisuje wszystko w dokumentacji powykonawczej. Dodatkowo jeśli wystąpi jakiekolwiek zagrożenie na budowie – ma prawo wstrzymania robót i zawiadomienie o takim fakcie inwestora. Kierownik budowy podporządkowuje się również zaleceniom wpisanym do dziennika budowy przez inspektora nadzoru budowlanego lub projektanta. To po jego stronie znajduje się wykonanie ustalonych w przepisach bądź umowie prób instalacji gazowych czy elektrycznych, a także urządzeń technicznych i przewodów kominowych. Bez spełnienia tych procedur nie jest możliwe przekazanie domu do odbioru.
Kierownik budowy odpowiada za zgłoszenie inwestorowi możliwości odbioru konstrukcji. W tym aspekcie dzieje się to na podstawie wpisu do dziennika budowy. Następnie niezbędne jest dopełnienie tzw. czynności odbiorowych. Kierownik budowy zapewnia również usunięcie stwierdzonych wad. W dokumentacji powinno znaleźć się wskutek tego:
Budowa domu lub zabudowy nieruchomości to bardzo duża inwestycja, która musi zostać dobrze przemyślana. W tym aspekcie nie chodzi wyłącznie o to ile kosztuje zatrudnienie kierownika budowy, ale o ewentualne błędy, wady czy usterki, które trzeba będzie naprawić. Tutaj jeśli masz jakiekolwiek pytania co do regulacji – skontaktuj się ze mną! Zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu! Ponadto doradzę Ci również w przypadku zmian, które wprowadził Nowy Polski Ład w poszczególnych przepisach m.in. podatkowych.