Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
W polskich przepisach VAT nazywany jest podatkiem od towarów i usług. W zasadzie jest to podatek od wartości dodanej i zarazem podatkiem pośrednim. Pod opodatkowanie VAT podlegają odpłatna dostawa towarów, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport i import towarów, import towarów na terenie Polski oraz inne usługi wynikające z art. 113 ust. 13 Ustawy o podatku od towarów i usług. Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze musisz zarejestrować się do VAT, gdyż występują podmiotowe i przedmiotowe w tym zakresie. Kiedy musisz zarejestrować się do VAT? Kiedy przysługuje Ci zwolnienie i nie obowiązuje Cię rejestracja do VAT? Dowiedz się więcej właśnie w tym artykule!
Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R powinno zostać dokonane zanim podejmiesz działalność objętą opodatkowaniem. Oznacza to, że należy złożyć do naczelnika urzędu skarbowego wspomniany VAT-R. Wyjątkiem są podmioty, które nie posiadają siedziby działalności gospodarczej w Polsce. Oznacza to, że jeśli działasz na zasadzie sprzedaży towarów na odległość wewnątrz wspólnoty UE, to zgłoszenie rejestracyjne powinno zostać dokonane przed dniem takiej dostawy. Dodatkowo w przypadku osób zwolnionych z VAT rejestracja jest dobrowolna. Staje się jednak konieczna gdy przykładowo utracisz swoje zwolnienie z VAT np. zmieniając profil działalności lub świadczonych usług bądź rozpoczniesz sprzedaż opodatkowaną. Co do zasady, jeśli jesteś przedsiębiorcą to rejestracja do VAT stanowi Twój obowiązek. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy Twoja sprzedaż nie przekracza 200 tys. zł rocznie i przysługuje Ci dzięki temu zwolnienie podmiotowe. Oprócz tego możesz również zajmować się sprzedażą towarów i usług zwolnionych z VAT przedmiotowo.
Niektóre towary i usługi są wyłączone z opodatkowania VAT. Przykładowo katalog podmiotowych zwolnień znajduje się w art. 113 Ustawy o VAT natomiast art. 43 zawiera głównie te przedmiotowe. Inne z kolei znaleźć można w rozporządzeniach wydanych na podstawie art. 82 tej samej ustawy. Jakie jednak konkretnie usługi i towary faktycznie skorzystają ze zwolnienia VAT? Głównie będą objęte nim m.in.:
Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
VAT-R to zgłoszenie rejestracyjne do VAT, które składasz właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego dla Twojej działalności. Daje on przedsiębiorcy możliwość zarejestrowania się jako czynny podatnik lub podatnik zwolniony na mocy przepisów ustawy z VAT. W VAT-R należy poinformować o tym jak często będziesz dokonywać rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług, które mogą być dokonywane kwartalnie lub co miesiąc. Oprócz tego wskazujesz również o korzystaniu ze zwolnień podatkowych, jeśli Ciebie dotyczą, a także informację o kasowej metodzie rozliczania z opodatkowania.
Dodatkowo w przypadku gdy w ramach swojej działalności sprzedajesz towary lub usługi zwolnione z VAT, generalnie nie masz obowiązku składania tzw. VAT-7. Ponadto nie wymaga się wtedy od Ciebie ewidencji dla potrzeb podatku od towarów i usług. Wskazuję tutaj na taką kwestię, gdyż podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego są do tego zobligowani.
Procedury i szereg zasad dotyczących rejestracji do VAT mogą wydawać się w ogólnym rozrachunku dość skomplikowane. W rzeczywistości faktycznie jest to dość niejasny temat, który nawet doświadczonym specjalistom sprawia niekiedy pewne trudności. Warto w tym zakresie skorzystać z pomocy księgowej, która pozwoli Ci dopasować swoją firmę do obowiązujących przepisów. Pozwól, że zajmę się tym w Twoim imieniu! Doradzę Ci w kwestii zwolnień od podatku VAT, a także wyręczę Cię z formalności związanych z VAT-R. Zapraszam do kontaktu!