Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Zdecydowałeś się na założenie działalności? W pierwszej kolejności musisz więc podjąć decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniej formy prawnej. Wśród wielu rodzajów działalności gospodarczej, masz do wyboru również różnego rodzaju spółki. Co ciekawe, wśród wielu przedsiębiorców panuje przekonanie o tym, że w skład spółki muszą wchodzić co najmniej dwa podmioty. Odpowiedź w tej kwestii reguluje polskie prawo, które przewiduje istnienie jednoosobowej spółki z o.o. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Dowiesz się w tym artykule!
W trakcie webinarów, które prowadzę dla młodych przedsiębiorców, a także w czasie konsultacji prawnych często zadawane jest mi pytanie: “czy spółka z o.o. może być jednoosobowa?”. Otóż jak najbardziej! Czym zatem charakteryzuje się wspomniana spółka? Jest to forma prawna, w której występuje wyłącznie jeden wspólnik. Jednak nie zawsze jest to korzystna konstrukcja. Dlaczego? Wybór tego typu formy prowadzenia działalności nie uchroni Cię przed obowiązkiem opłaty składek na ZUS – musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 1600 zł na start. Nie przysługuje Ci również z tego tytułu żadne zwolnienie czy mały ZUS.
Umowy między udziałowcami a spółką mogą być zawierane wyłącznie w formie aktu notarialnego. Rejestracji spółki możesz dokonać zarówno w systemie S24, jak i poprzez notariusza. Jeśli zdecydujesz się na założenie spółki tradycyjnym sposobem, musisz mieć na uwadze, że będzie to dość czasochłonne. W tym zakresie przygotuj się nawet na miesiąc lub dwa miesiące oczekiwania. W tym czasie spółka jednoosobowa nie może być reprezentowana przez zarząd w przypadku, gdy jest nim osoba wspólnika. Dlatego w takiej sytuacji moim klientom polecam wyznaczenie zewnętrznego zarządu.
Jak najbardziej! Jednak z mojego doświadczenia powinien on znajdować się w posiadaniu co najmniej 15% lub 20% udziałów. Dlaczego? Ponieważ za sprawą ZUS-u wprowadzone zostało pojęcie, takie jak “niemalże jedyni wspólnicy”. Przykładowo, jeden z udziałowców posiada 95% udziałów natomiast drugi wyłącznie 5%. Wobec tego ZUS zwróci się do większościowego udziałowca o opłatę składek z racji tego, że jest “niemalże jedyny”. Wysokość należnej kwoty może zostać naliczona nawet z uwzględnieniem kilku lat wstecz.
Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Z reguły proponuje w tym zakresie dwa rozwiązania, które pozwalają ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji. Po pierwsze możesz zwyczajnie płacić ZUS. Po drugie masz możliwość zaangażowania w biznes drugiego współudziałowca. Może być to przykładowo spółka z Wielkiej Brytani, która jest przez Ciebie kontrolowana. Innym sposobem jest nawiązanie współpracy z różnymi inkubatorami przedsiębiorczości, które wejdą w spółkę. Poza tym na rynku istnieje obecnie liczne grono prawników lub księgowych, którzy mogą objąć udziały, licząc na dywidendę i oferując tym samym rabat na swoje usługi.
Z pewnością warto rozważyć wybór jednoosobowej spółki z o.o. Do każdego biznesu należy jednak podejść w sposób indywidualny. Być może okaże się, że w przypadku Twojej działalności odpowiednim wyborem będzie działalność nierejestrowana. Natomiast jeśli z czasem Twój wybór okaże się mało korzystny w stosunku do charakteru Twojej działalności – możesz dokonać przekształcenia. Masz pytania dotyczące rejestracji przedsiębiorstwa? Skontaktuj się ze mną! Umówimy spotkanie i wspólnie wybierzemy typ działalności odpowiadający Twoim potrzebom. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu! Zapraszam do kontaktu!
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.