Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej jest założenie rachunku bankowego. To właśnie konto związane z przedsiębiorcą znacznie ułatwia wszelkie kwestie rozliczeń podatkowych, jak i ZUS. Jednakże nie każdy podmiot jest zobowiązany do jego posiadania. Przykładem są mikroprzedsiębiorcy oraz osoby, które rozliczają się z zobowiązań wyłącznie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Urzędem Skarbowym. Mamy w ich przypadku na myśli tzw. “prywatny rachunek bankowy”. Na rynku znajduje się jednak niewiele podmiotów, które decydują się na takie rozwiązanie. Zastanawiasz się nad firmowym rachunkiem bankowym? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czy trzeba poinformować kogoś o jego założeniu? Dowiesz się więcej, właśnie w tym artykule!
Niestety należy o tym fakcie bezwzględnie poinformować Urząd Skarbowy. Trzeba mieć tego świadomość zakładając konto bankowe, na którym będziesz dokonywać przepływu środków pieniężnych związanych z Twoją działalnością. Typ rachunku – prywatny lub firmowy nie stanowi żadnego wyjątku. Z tego powodu wielu inwestorów decyduje się na otwarcie osobnego konta, aby uniknąć zgłoszenia tego prywatnego. Rachunki firmowe są zasadniczo bardziej kosztowne, jednakże w związku z powyższym jest to możliwość, którą wybiera większość przedsiębiorców.
Zmiana lub otwarcie nowego konta bankowego związanego z Twoją działalnością gospodarczą musi zostać zgłoszona do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia zaistnienia. Wspomnianą powinność jasno określa art. 9 ust. 1 Ustawy o Zasadach Ewidencji i Identyfikacji Podatników i Płatników. Brak terminowości może pociągać za sobą odpowiedzialność karną skarbową. Wedle art. 81 § 1 pkt 1 k.k.s. jest to wykroczenie skarbowe, które podlega grzywnie.
Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Wszelkie formalności powinny zostać dopełnione na właściwych drukach, m.in. CEIDG-1 w przypadku gdy posiadasz więcej niż jeden rachunek bankowy. Kolejny na liście jest CEIDG-RB, który należy złożyć do odpowiedniego urzędu gminy lub miasta, jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza. Reszta przedsiębiorców jest zobligowana do zastosowania NIP-8. Ostatnim dokumentem jest NIP-2, który złożysz do Urzędu Skarbowego, jeśli jest to spółka cywilna.
Wraz z wrześniem 2019 roku inwestorzy otrzymali tzw. białą listę podatników VAT. Jest to m.in. wykaz zarejestrowanych podmiotów jako podatników VAT (czynnych lub biernych, ale zarejestrowanych na VAT-R). Jest to skuteczne narzędzie do weryfikacji kontrahentów. Od stycznia 2020 roku uiszczenie opłaty w kwocie powyżej 15 tys. złotych, na inny niż znajdujący się na białej liście numer rachunku bankowego, podlega karze braku możliwości ujęcia wskazanego wydatku w kosztach.
Posiadanie firmowego konta bankowego jest dla przedsiębiorców po prostu niezbędne, gdy chcą przykładowo otrzymać zwrot VAT, obsługiwać wspomniane transakcje powyżej 15 tys. złotych czy stosować mechanizm podzielonej płatności. Masz jakieś wątpliwości w tym zakresie? – skontaktuj się ze mną! Umówimy spotkanie, a ja postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania. Zapraszam do kontaktu!