Skierowanie sprawy wyegzekwowania należności na drogę sądową jest działaniem ostatecznym, którego w bardzo wielu przypadkach można uniknąć. Postępowanie sądowe budzi bardzo dużo negatywnych emocji zarówno po stronie dłużnika jak i wierzyciela. Istnieje alternatywa dla tego działania. Jest nią windykacja polubowna, z której coraz częściej decydują się skorzystać obie strony sporu. Jednym z polubownych sposobów odzyskania długu jest zawarcie pozasądowej ugody z dłużnikiem. O tym jak prawidłowo zawrzeć taką ugodę dowiesz się czytając dzisiejszy artykuł.
Decyzję czy warto zawrzeć ugodę między wierzycielem, a dłużnikiem muszą samodzielnie podjąć obie strony sporu. Przyznać należy, że jest to ciekawa opcja dla dochodzenia roszczeń w drodze postępowania sądowego przede wszystkim z punktu widzenia czasu, w jakim możesz odzyskać należne Ci pieniądze (oczywiście biorąc pod uwagę sytuację, w której wszystkie warunki ugody zostaną spełnione). Kolejną kwestią jest to, że składając powództwo do sądu, jako wierzyciel musisz liczyć się z kosztami, które musisz w związku z tym ponieść. Kwota ta zależeć będzie od wartości sporu. Decydując się na ugodę nie ponosisz tych kosztów. Ponadto ugoda z dłużnikiem może okazać się zbawienna w sytuacji, gdy nie dysponujesz dostatecznymi dowodami, które mógłbyś przedstawić przed sądem (np. nie dysponujesz stosowną umową na dostawę towaru czy wykonaną usługę). Podpisanie ugody przez dłużnika jest jednoznaczne z uznaniem tego długo.
Zawarcie ugody ma swoje pozytywne aspekty również w odniesieniu do dłużnika. Przede wszystkim jest to gwarancja, że w przypadku spłaty zadłużenia nie będą wobec niego prowadzone czynności windykacyjne. Spokój, który w takiej sytuacji można zyskać jest nieocenionym luksusem, którego bardzo często brakuje dłużnikom.
Należy podkreślić, że ugoda jest zwieńczeniem wcześniejszych negocjacji z dłużnikiem. To na ich podstawie można rozpocząć sporządzanie umowy ugody. Przy negocjacjach duże znaczenie ma to, jakie mamy zdolności psychologiczne i to czy jesteśmy gotowi do ustępstw. Zastraszanie nie jest skuteczną formą negocjacji. Negocjacje kończą się w chwili osiągnięcia celu, jakim w tym przypadku jest dogadanie warunków ugody.
To, jakie będą warunki ugody zależy od ustaleń między stronami. Sporządzenie ugody można zlecić profesjonalistom, którzy w oparciu o swoje doświadczenie sformułują przedmiotową ugodę w taki sposób, aby zawierała wszystkie niezbędne elementy. Warto każdą sprawę rozpatrywać indywidualnie, aby odpowiednio określić warunki ugody. Ugoda cechuje się tym, że obie strony idą na pewne ustępstwa- trzeba je dokładnie sprecyzować w ugodzie. Czasami wierzyciele chcąc odzyskać należność główną decydują się np. na zrezygnowanie z dochodzenia odsetek, spłatę zadłużenia w ratach lub odroczenie terminu spłaty. Przy formułowaniu ugody należy pamiętać o dokładnym określeniu stron sporu, daty i miejsca zawarcia ugody, a także wysokości zadłużenia oraz wskazaniu tytułu, z którego zadłużenie to wynika. Ponadto trzeba precyzyjnie określić, w jaki sposób i w jakim terminie ma zostać dokonana spłata- może to być np. harmonogram spłat. Należy też wskazać, co grozi dłużnikowi za niedopełnienia warunków ugody.
Jeśli nie masz doświadczenia w sporządzaniu umów tego typu skontaktuj się z naszymi doradcami. Umowa ugody ma chronić Twoje interesy, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby była sporządzona w taki sposób, aby stanowiła dla nich zabezpieczenie.