Programista, który uiszcza podatek z tytułu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku – wyjątkowo ma możliwość po zakończeniu tego roku zmienić formę opodatkowania. Przykładowo wybór może paść na 5% podatek według skali. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim poprzednim wpisie. Natomiast w tym materiale postanowiłem przybliżyć Ci nieco kwestię związaną ze zmianą sposobu rozliczeń na preferencyjną 5% stawkę obowiązku podatkowego w ramach ulgi IP BOX. Kto może skorzystać z tego rozwiązania i na jakich zasadach? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami podatek na skali wynosi 12% lub 32%. Jednak biorąc również pod uwagę konieczność uiszczenia składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), będzie to 21% lub 41%. Główne utrudnienie w tym zakresie stanowi 9% składka zdrowotna, która naliczana jest od dochodu. W najgorszym wypadku na ryczałcie płacimy zasadniczo 14%. Należy tutaj doliczyć także około 1000 zł składki ZUS w zależności od wartości dochodu. Natomiast w skali, na którą nałożona zostanie preferencyjna stawka opodatkowania w ramach ulgi IP BOX – wysokość podatku wynosi 5% wraz z uwzględnieniem 9% składki na ubezpieczenia społeczne. Wobec tego finalnie zapłacisz jedynie 14%.
Ryczałt to podatek od przychodów ewidencjonowanych, natomiast skala to podatek od dochodu. Z uwagi na zarówno wysokość obowiązku podatkowego, jak i składka zdrowotna naliczane są właśnie od nadwyżki przychodów nad kosztami. Spowodowane jest to tym, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość zaoszczędzenia na składce do ZUS, którą masz w ryczałcie. Wynika z tego, że poziom opodatkowania w pewnym stopniu jest tutaj zbliżony, a różnica polega na składce na ubezpieczenia społeczne. Sytuacja może wyglądać podobnie również, gdy musiałeś ponieść pewne nieplanowane koszty, które uzasadniałby przejście na podatek dochodowy, a nie przychodowy.
Jednak w momencie, gdy płacisz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% lub 12% wraz z uwzględnieniem składki zdrowotnej – tylko w szczególnych przypadkach zmiana formy opodatkowania z ryczałtu na skalę przy IP BOX będzie stanowiła korzystniejszą alternatywę w ramach obowiązującego systemu podatkowego.
Podatnik chcący dokonać trwałego przejścia na korzystniejszą formę opodatkowania, musi to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał pierwszy przychód w 2023 roku i w latach wcześniejszych. Co do zasady terminy te mieszczą się w przedziale od 20. lutego do 20. maja, jeśli przychód nie został uzyskany ani w pierwszym, ani w drugim miesiącu nowego roku. Ważne jest, aby przedsiębiorca złożył zawiadomienie o zmianie sposobu rozliczania do właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego lub samodzielnie wprowadził poprawkę w bazie CEIDG.
Każdy przypadek jest inny, dlatego wybór odpowiedniej formy opodatkowania uzależniony jest od indywidualnych potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek pytania w tym zakresie – skontaktuj się ze mną. Umówimy spotkanie i wspólnie doprecyzujemy niezbędne szczegóły. Być może okaże się, że będę mógł zaproponować Ci inną, skuteczniejszą alternatywę. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.