Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Podstawowym założeniem estońskiego CIT jest efektywna optymalizacja podatkowa. Korzystna konstrukcja tej formy opodatkowania zakłada, że do momentu, w którym zyski pozostają w spółce – nie musisz martwić się odprowadzaniem podatku od bieżących dochodów. W praktyce jest to dość znaczne uproszczenie, jednak przedstawia główny mechanizm działania estońskiego CIT. W ostatnim czasie zważywszy na zmiany wprowadzane przez Dyrektora KIS, moi klienci coraz częściej zwracają się do mnie z pytaniem – czy należy obecnie wypłacać zaliczki na poczet dywidendy? Moim zdaniem, należy powstrzymać się od takiego kroku. Z jakiego powodu? Dowiedz się więcej, właśnie w tym artykule!
Z powodu licznych wątpliwości prawnych na pytanie “kiedy można wypłacić dywidendę?” – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dotychczas oczywistą kwestią wśród przedsiębiorców było wypłacanie zaliczek na poczet właśnie dywidendy. Z uwagi na to zakładano, że w estońskim systemie podatkowym sytuacja będzie wyglądać podobnie.
Istota estońskiego CIT polega na odroczeniu obowiązku podatkowego do momentu, w którym nie zdecydujesz się na wypłatę zysków wspólnikom. Jednakże w pierwszej kolejności należy posiadać zatwierdzone sprawozdanie finansowe. Mimo to zważywszy na poprzedni stan prawny z 2021 roku – Dyrektor KIS uznał, że jeżeli wypłacisz dywidendę w ciągu roku, to łączna suma podatku wyniesie 39%. Dlaczego akurat właśnie tyle? W przypadku małego podatnika najpierw brany pod uwagę jest zryczałtowany podatek w wysokości 20%, a następnie doliczany jest 19% podatek PIT. W związku z tym nie będziesz miał prawa do zastosowania korzystnej preferencji podatkowej.
Prognozy stanu na rok 2022 kształtują się pozytywnie. Wszystko wskazuje na to, że estońską podstawę opodatkowania CIT będzie można wykorzystać, dokonując wypłat w ciągu roku. Jednakże do tej kwestii nadal należy podchodzić ostrożnie. Zważywszy na to, że w 2020 roku gdy wprowadzano ECIT, nie mieliśmy wątpliwości co do podatku od dywidendy. Urząd Skarbowy w tym zakresie i tak postanowił utrudnić funkcjonowanie przedsiębiorcom. Wobec tego nie jest pewne, czy podobna sytuacja, znowu nie będzie miała miejsca.
Więcej o podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Moim klientom doradzam chwilowe powstrzymanie się od wypłat zaliczek, najlepiej do momentu zatwierdzenia sprawozdania za dany rok. Możesz również zaczekać z całkowitą wypłatą do czasu uzyskania indywidualnej interpretacji. Nasza Kancelaria Prawna zajmuje się obsługą klientów indywidualnych. To właśnie w ich imieniu złożyliśmy już dokumenty o uzyskanie pozytywnej interpretacji. Wobec tego będziemy informować o wszelkich zmianach na bieżąco. Co ważne, decydując się na zewnętrzną wypłatę środków, musisz pamiętać o konieczności zapłaty wyższego podatku. Jeśli tego dokonasz, nadal możesz ubiegać się o indywidualną interpretację podatkową, aby następnie zgłosić stwierdzenie nadpłaty. Niestety, godząc się na opłatę wyższego podatku od dywidendy, musisz liczyć się z tym, że interpretacja nie w każdym przypadku będzie miała pozytywny wynik.
Do każdego przedsiębiorstwa należy podejść w sposób indywidualny. W wielu przypadkach można w pewnym stopniu mieć wpływ na kształtowanie się stanu faktycznego, jak i prawnego. Wystarczy wykorzystać transfer środków ze spółki z tytułu innego niż dywidenda. Przy czym otrzymując pozytywny wynik interpretacji – będziesz mógł wrócić do systemu wypłaty kapitału poprzez dywidendę w estońskim CIT. Jeżeli masz wątpliwości w tym zakresie – skontaktuj się ze mną! Umówimy spotkanie, a ja zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu!
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.