Na ten moment Nowy Polski Ład wprowadził szereg zmian, które w mniejszym lub większym stopniu dotykają przedsiębiorców. Obecne regulacje posiadają jednak zarówno pewne wady, jak i zalety. Wszystko zależy w tym aspekcie od Twoich indywidualnych uwarunkowań finansowych, preferencji gospodarczych i przepisów prawnych, które dotyczą Twojej firmy. Wiele zmieniło się w szczególności pod kątem Estońskiego CIT. Kto tym razem skorzysta? Jakie warunki należy spełnić, aby zastosować Estoński CIT? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
W praktyce z podatku bardzo trudnego do wprowadzenia, stał się on podatkiem niezwykle prostym w implementacji. W porównaniu do 2021 Estoński CIT jest zdecydowanie bardziej efektywny i korzystny. Na ten moment do wdrożenia wystarczy trzech pracowników, więc wymagania nie są skomplikowane. Warto mieć na uwadze, że nowi podatnicy są zwolnieni z konieczności spełnienia tego obowiązku.
Mogą oni wystartować w pierwszym roku po wejściu w Estoński CIT w 2022 z zerową liczbą pracowników, ale co roku muszą uzupełniać stan kadr o jednego pracownika tak, aby w ostatnim czteroletnim okresie wchodzenia w tą formę opodatkowania, mieć już 3 pracowników. W praktyce to mogą być zatrudnieni na umowach zlecenie, ale istotne jest, aby czas pracy był taki jak przy minimalnym etacie.
Pozwala on nie płacić przez 4 lata żadnego podatku ani zaliczek na podatek – miesięcznych i kwartalnych. Estoński CIT pozwala w tym czasie opłacać wszelkie koszty, które dotychczas uiszczałeś. Efektywne opodatkowanie w ten sposób, z którego możesz skorzystać, ale nie musisz wynosi 20% lub 25%. Chodzi o to, że jeśli jesteś małym podatnikiem do 2 mln EUR obrotu rocznie będzie opodatkowane niższą stawką, w innym przypadku będziesz podlegał wyższej stawce.
Generalnie, jeśli przez te 4 lata nie będziesz wypłacał dywidendy ani tym bardziej ukrytej dywidendy, to nie zapłacisz tego podatku. W takiej sytuacji załóżmy, że kończy się czteroletni okres, zarobiłeś pół miliona złotych i nie kontynuujesz już Estońskiego CIT. Dochód, który po tym okresie uzyskasz opodatkujesz wedle normalnych zasad, ale ten wypracowany w tamtym czasie pozostaje bez podatku.
W tym wypadku w szczególności będą to większe podmioty, a oprócz tego te, które nie mają możliwości dystrybucji dochodów spółki uwalniających ją od podwójnego opodatkowania. Ponadto Estoński CIT znajduje również zastosowanie, jeśli kwoty wypłacane na rzecz prokurentów lub wspólników przekraczają 120 tys. zł bądź kwoty wypłacane dla podwykonawców opodatkowanych na ryczałcie ze spółki, przewyższają wartości rynkowe.
Ponadto warto wskazać również, że jest on najtańszy w obsłudze. Prowadzi się wyłącznie jedną księgowość i udziałowiec, który otrzymuje dywidendę nie musi prowadzić działalności gospodarczej, a także nie będzie nigdzie rejestrowany.
Niestety ta forma opodatkowania wyklucza ukrytą dywidendę. Nie będą możliwe jakiekolwiek transakcje pomiędzy spółką, a wspólnikami. W ten zakres wchodzą również osoby powiązane z nimi. Poza tym może występować problem, jeśli chodzi o leasing samochodów osobowych. W tej ostatniej kwestii proponuję także, aby osoby będące wspólnikami nie pełniły funkcji jako członkowie zarządu. Trzeba także zwrócić uwagę na dwa mało praktyczne aspekty Estońskiego CIT. Pierwsza kwestia to jeśli podmiot powstanie z przekształcenia – zapłaci specjalny podatek. Natomiast gdy do podatnika, który chce zastosować Estoński CIT dodamy kapitał przez aport, to wyłączy to niestety całkowicie możliwość opodatkowania tą formą.
Każda firma jest inna i wymaga odpowiedniego podejścia do indywidualnych okoliczności prawnych. Tutaj jeśli masz jakiekolwiek pytania – skontaktuj się ze mną! Pomogę Ci z formalnościami, a także zajmę się doradztwem prawnym pod kątem Estońskiego CIT w Twojej firmie. Przeanalizuję Twoją sytuację i dopasuję do Ciebie najbardziej korzystną formę opodatkowania. Zapraszam do kontaktu!
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.