Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Biuro Informacji Gospodarczej liczba dłużników w Polsce rośnie. Ludzie nie spłacają kredytów, nie regulują należności za mieszkanie, nie reagują na nakazy zapłaty. Dług rośnie. Czasami zadłużenie może doprowadzić do eksmisji. Jest to proces bardzo stresujący zarówno dla właściciela lokalu jak i dłużnika. Brak jest danych mówiących o tym, jaki procent dłużników stanowią mieszkańcy Wrocławia. Widząc jednak liczbę osób zgłaszających się do naszej kancelarii z tego typu problemami można zauważyć, że nie są to pojedyncze przypadki – są to osoby zarówno znajdujące się po jednej stronie, które są pozywane np. przez gminę Wrocław za niepłacenie czynszu jak i druga strona tego sporu, którą stanowią właściciele nieruchomości. Eksmisję można przeprowadzić tylko w ściśle określonych przypadkach. Przeważnie podstawą do jej przeprowadzenia jest prawomocne orzeczenie sądu. Powodem do wszczęcia postępowania eksmisyjnego może być np. wszczęcie egzekucji z lokalu mieszkalnego, bezpodstawne zajęcie lokalu czy też posiadanie zaległości w opłacaniu czynszu. W każdej sytuacji tylko komornik może przeprowadzić eksmisję. Skupmy się na przypadkach eksmisji spowodowanej zadłużeniem mieszkania (w tym również mieszkania gminnego) lub niespłacaniem zaciągniętych kredytów.
Gmina Wrocław przewiduje program pomocy dla najemców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Jeśli z jakiś powodów nie skorzystałeś z tego programu musisz liczyć się z konsekwencjami. Umowa najmu lokalu może zostać wypowiedziana – następuje to z reguły, gdy zaległość wynosi za 3 pełne okresy płatności. Z reguły właściciel nieruchomości – zarówno gmina Wrocław jak i osoby prywatne wynajmujące mieszkania – dają szansę na uregulowania należności i wzywają do zapłaty. Jeśli pomimo to nie podejmiemy żadnych kroków w celu spłaty, dochodzi do rozwiązania umowy i zawezwania do dobrowolnego opuszczenia lokalu. Dalsze bezpodstawne zajmowanie lokalu daje prawo wynajmującemu skierować sprawę do sądu z pozwem o eksmisję. Sąd orzekając nakaz eksmisji określa czy osobom, wobec których toczy się postępowanie przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Wyrok eksmisyjny przeprowadza komornik.
Druga sytuacja to nie spłacanie długów. Ignorowanie czy też nie odbieranie pism upominających i wzywających do zapłaty nie jest wyjściem z sytuacji. W pewnym momencie wierzyciel zacznie domagać się zaspokojenia swoich należności przez zajęcie mienia należącego do dłużnika – w tym również nieruchomości. Jeśli jesteś dłużnikiem, najlepiej skontaktuj się z swoim wierzycielem w celu ustalenia nowych dogodnych warunków spłaty – często można dojść do kompromisu polegającego na obniżeniu wysokości rat i wydłużenia okresu spłaty zadłużenia. Jeśli jednak nie podejmiesz żadnych działań musisz liczyć się z tym, że w pewnym momencie dojdzie do sytuacji, w której komornik zlicytuje twoja nieruchomości w celu spłacenia długu. Nowy nabywca nieruchomości nie musi występować z pozwem o eksmisję, ponieważ prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu własności nabywcy stanowi podstawę do przeprowadzenia eksmisji.
Jest grupa osób, która w przypadku dojścia do eksmisji ma prawo do lokalu socjalnego. Są to: kobiety w ciąży, małoletni, niepełnosprawni, osoby ubezwłasnowolnione oraz sprawujący nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkujące, obłożnie chorzy, emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej, osoby posiadające status bezrobotnego, a także inne osoby, które spełniają kryteria zawarte w uchwale gminy. Pamiętać należy, że w okresie od 1 listopada do 31 marca istnieje tzw. „okres ochronny”, który oznacza, że jeśli danej osobie nie wskazano lokalu zastępczego to w tym czasie nie można dokonać eksmisji. W sytuacji, gdy osoba, wobec której ma być przeprowadzona eksmisja nie wyprowadzi się dobrowolnie, a z tytułu wykonawczego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego, ani też nie posiada ona prawa do innego lokalu, komornik wstrzymuje się z eksmisją. W takiej sytuacji występuje do gminy o wskazanie tymczasowego pomieszczenia. Umowa najmu pomieszczenia tymczasowego zawierana jest na okres od miesiąca do pół roku. W przypadku, gdy dłużnikowi nie przysługuje prawo do pomieszczenia tymczasowego, komornik występuje do gminy z wnioskiem o wskazanie noclegowni, do której skierowany zostanie dłużnik. Jednak co w przypadku, gdy należy się lokal socjalny lub tymczasowe pomieszczenie, a gmina nie dysponuje taką nieruchomością? Gmina Wrocław, a także wiele innych gmin boryka się z takim problemem. Cała procedura przeciąga się – może to trwać miesiącami, a nawet latami. Komornik ma związane ręce do momentu, w którym gmina wypełni ciążący na niej obowiązek zapewnienia lokalu osobom eksmitowanym. Oczywiście działa to na szkodę właścicieli nieruchomości, którzy nie mogą swobodnie dysponować swoją własnością. Za poniesione z tego tytułu straty właścicielowi lokalu przysługuje odszkodowanie od niewywiązującej się z swoich zadań gminy. Ciężko określić ile cała procedura eksmisji w Wrocławiu może w chwili obecnej trwać. Jak już wspomniałam, zależy to od postawy i sytuacji dłużnika, a także czy w danym momencie gmina Wrocław dysponuje lokalem, do którego ma się odbyć eksmisja.
Do naszej kancelarii trafiają sprawy różnego typu zarówno z Wrocławia i okolic jak i innych części Polski. Oferujemy pomoc prawną zarówno wierzycielom, którzy chcą dojść swoich należności jak i dłużnikom, którzy pragną „wyjść na prostą”. Jeśli jesteś zainteresowany poznaniem naszych pomysłów na rozwiązanie twojego problemu, zapraszamy do kontaktu.