Więcej o prawie i podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Dropshipping to popularna metoda prowadzenia dystrybucji internetowej wśród osób, zaczynających sprzedaż w Internecie. W dużym uproszczeniu jest to model biznesowy zakładający, że sprzedawca nie magazynuje produktów, które ma w swojej ofercie. Zamawia on artykuły bezpośrednio od dostawcy lub producenta, aby finalnie trafiły do konsumenta. Obecnie wyróżnia się dwa modele dropshippingu w Polsce: sprzedażowy i usługowy. Czym się one charakteryzują? Co z podatkiem dochodowym? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
W dropshippingu istnieją różne sposoby współpracy. W tym zakresie wyróżnia się m.in.:
W Polsce istnieje możliwość prowadzenia drobnej działalności zarobkowej bez konieczności powiadamiania o tym Urzędu Skarbowego. Mowa tutaj o tzw. działalności nierejestrowanej. Zgodnie z treścią Ustawy Prawo przedsiębiorców w przypadku, gdy przychód należny nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia w żadnym miesiącu i w okresie 60 miesięcy nie prowadzono działalności gospodarczej – można ją zakwalifikować jak nierejestrowaną. W nawiązaniu do dropshippingu stanowi ona skuteczny sposób na przetestowanie pomysłu na biznes, bez ponoszenia zbytniego ryzyka inwestycyjnego.
Więcej o prawie i podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
W modelu dropshippingowym prowadzone są głównie dwa rodzaje transakcji. Wynika to z faktu, że sprzedaż produktu klientowi poprzedza zakup towaru od hurtowni. W celu uniknięcia ewentualnych wątpliwości ze strony Urzędu Skarbowego ważne jest posiadanie dokumentacji dotyczącej zarówno sprzedaży, jak i kupna towarów. Przychód z handlu uzyskuje się w dniu otrzymania zapłaty, co może mieć szczególne znaczenie pod koniec miesiąca. Wobec tego warto przed rozpoczęciem sprzedaży produktów do konsumentów omówić wszelkie niezbędne warunki współpracy z hurtownią. Przychód z działalności obejmuje kwotę zapłaty klientów za towary oraz wszystkie faktury wystawione przez hurtownię. Z uwagi na to wysokość podatku dochodowego uzależniona jest od sposobu rozliczania. Zasadniczo większość sklepów decyduje się na opodatkowanie podatkiem liniowym w przypadku, gdy nie prowadzą biznesu na dużą skalę.
Obecnie dropshipping stanowi korzystne rozwiązanie dla sprzedawców, którzy chcą zacząć prowadzić działalność handlową w Internecie, nie posiadając tym samym wystarczającej ilości kapitału na zakup i magazynowanie produktów. Co ważne, nie należy tutaj również zapominać o konieczności dokumentowania transakcji, tak samo, jak przy tradycyjnej sprzedaży. Natomiast, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie – skontaktuj się z nami. Umówimy spotkanie, a my postaramy się odpowiedzieć Ci na Twoje pytania. Ponadto zajmiemy się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszamy do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.