Wielu przedsiębiorców najczęściej najdłużej zatrzymuje się przy decyzji związanej z wyborem lub zmianą formy prowadzenia działalności. W tym aspekcie od pewnego czasu mogą oni skorzystać z nowego typu spółki – prostej spółki akcyjnej (PSA). Bardzo dużą zaletą jest z pewnością bardzo krótki czas potrzebny na rejestrację, a także niski kapitał zakładowy. Czy faktycznie warto wziąć PSA pod uwagę przy zakładaniu działalności? Jakie są zalety prostej spółki akcyjnej? Dowiedz się właśnie w tym artykule!
Z pewnością na pierwszy plan wysuwa się wspomniana szybka rejestracja. PSA powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. W wielu przypadkach często jednak zawarcie jej jest również możliwe przy wykorzystaniu wzorca umowy udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Rejestracja prostej spółki akcyjnej powinna zostać dokonana przez sąd rejestrowy w terminie jednego dnia od dostarczenia wniosku. W odróżnieniu od tradycyjnego rozpatrywania wniosku założenie spółki trwa w ten sposób zdecydowanie krócej.
Tutaj warto zwrócić uwagę na brak kapitału zakładowego, który został zastąpiony kapitałem akcyjnym. Oznacza to, że do powstania spółki konieczne jest pokrycie kapitału akcyjnego w postaci wkładu minimum 1 zł. Następnie pozostałe wkłady mogą zostać w całości wniesione do majątku spółki w czasie 3 lat od dnia wpisu do rejestru. Ponadto kapitał akcyjny w PSA upraszcza wiele czynności w zakresie podwyższenia i obniżenia kapitału akcyjnego. Dzięki temu jako przedsiębiorca nie napotkasz tylu formalności przy PSA w stosunku do standardowych spółek z o.o. czy spółek akcyjnych. Prawo dotyczące PSA nie przewiduje sformalizowanej procedury obniżenia kapitału. Oznacza to, że wypłata z kapitału akcyjnego jest możliwa tylko po wpisie zmiany wysokości w rejestrze.
W odróżnieniu od spółek kapitałowych, w PSA wkładem niepieniężnym za akcje może być wkład mający wartość majątkową. Dotyczy to również świadczenia pracy lub usług. W kwestii odpowiedzialności z kolei za zobowiązania odpowiada PSA całym swoim majątkiem. Jeśli egzekucja spółki będzie bezskuteczna, to wtedy odpowiedzialność spada na członków zarządu, którzy w sposób solidarny odpowiadają za należność. Zarząd może uwolnić się od odpowiedzialności jednak wyłącznie, jeśli w czasie właściwym zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości. Ponadto taka sama możliwość występuje w przypadku otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Istnieje jeszcze kilka innych możliwości, o których dowiesz się kontaktując się ze mną.
W tym kontekście zbycie akcji PSA potrzebuje wyłącznie formy dokumentowej. Czyli wystarcza do tego złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, tak aby dało się ustalić osobę wnoszącą takie oświadczenie. W praktyce do zbycia akcji wystarczy, że strony umowy złożą oświadczenia woli w formie elektronicznej.
Wielu klientów zastanawia się nad prowadzeniem działalności w formie PSA. Z mojej strony odpowiadam, że to jest zawsze zależne od indywidualnej sytuacji po stronie klienta. PSA to świetna podstawa dla innowacyjnych przedsięwzięć, dla których tradycyjne prowadzenie działalności nie jest atrakcyjne. Jeśli planujesz założyć polską spółkę akcyjną – skontaktuj się ze mną! Zweryfikuję, czy zakres Twoich usług jest dopasowany do PSA. W innym wypadku zaproponuję Ci inną formę prawną, która pozwoli Ci w sposób optymalny prowadzić biznes w Polsce!