Obligacja jest papierem wartościowym, który jest emitowany w danej serii, w której emitent (np. jakiś przedsiębiorca) oznajmi że będzie Twoim dłużnikiem i zobowiązany będzie do spełnienia określonego świadczenia.
Obligatariuszu, zanim jednak zaufasz swojemu przyszłemu emitentowi, warto zrobić rozeznanie na rynku. Obligacje są emitowane przez szereg podmiotów – Skarb Państwa, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego, banki komercyjne czy banki spółdzielcze. Nabyć obligacje możesz w drodze oferty publicznej (reklamowana jest w telewizji, Internecie) oraz w drodze oferty prywatnej i jest skierowana do max. 149 inwestorów (brak możliwości reklamy). W drugiej opcji obowiązuje wiec zasada „kto pierwszy ten lepszy”.
Jako przyszły obligatariusz, powinieneś potrafić poznać rentowość obligacji, a więc stopę zwrotu zainwestowanego kapitału. Bowiem inwestując w obligacje z góry wiemy, czego możemy się spodziewać. Znane są nam następujące aspekty:
Kupując obligacje, warto także zwrócić uwagę na wszelkie klauzule, które mogą przyznawać emitentowi dodatkowe uprawnienia. Należy więc dokładnie zapoznać się z lekturą dokumentu obligacji i przeanalizować ryzyko, jakie niesie za sobą zainwestowanie w papier wartościowy.
Największe zaufanie budzą podmioty takie jak Skarb Państwa, czy dochodowe przedsiębiorstwa, które mają ugruntowaną pozycję na rynku. Ich minusem jest jednak niskie oprocentowanie. Z kolei podmioty małe, które często gwarantują wysokie oprocentowanie, są obarczone wysokim ryzykiem niewypłacalności oraz straty zainwestowanych środków. Dlatego fundamentalnym elementem jest analiza sprawozdań finansowych, sprawozdań zarządu danej spółki pod kątem wpływu dodatkowej emisji na działalność przedsiębiorstwa oraz perspektywy spłaty zadłużenia w terminie. Należy także zidentyfikować wszelkie potencjalne źródła spłaty zadłużenia, ponieważ jednym z kluczowych elementów jest badanie zdolności emitenta do generowania przepływów finansowych ze swojej podstawowej działalności. W przypadku kiedy ona zawiedzie – spółka może nie mieć wystarczającej zdolności do regulowania odsetek, nie wspominając już o zgromadzeniu środków na zwrot pożyczonej kwoty. Warto również zainteresować się historią danego emitenta, czytając prospekty emisyjne, czy historyczne sprawozdania.
Ocena wiarygodności emitenta to największy problem w zainwestowaniu w obligacje – dlatego ważnym jest niepodejmowanie zbyt pochopnych decyzji i kompleksowe sprawdzenie emitenta pod kątem jego wypłacalności.