Nasi prawnicy z naszej kancelarii prawnej często zmagają się z pytaniem, a mianowicie: Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej oznacza zakończenie postępowania? Otóż nie. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest momentem, w którym zaczyna się kolejny etap w procesie oddłużania.
Innym częstym pytaniem jest: Czy wszystkie zobowiązania dłużnika stają się wymagalne, a odsetki nie są już naliczane i co to oznacza w praktyce? Posłużmy się przykładem. Wyobraźmy sobie, że dłużnik kupił swego czasu telefon komórkowy na raty. Dokonywał spłat poszczególnych rat terminowo, nawet po złożeniu wniosku o upadłość konsumencką. Po ogłoszeniu upadłości zobowiązanie to staje się w całości wymagalne, co oznacza, że jest natychmiastowo płatne w całej wysokości.
Co dzieje się z majątkiem dłużnika po ogłoszeniu upadłości?
Jednoznaczne z ogłoszeniem upadłości jest to, że cały majątek, jakim dysponuje konsument staje się masą upadłości. Dodatkowo ważną konsekwencją jest też to, że dłużnik nie ma prawa już samodzielnie i swobodnie tym majątkiem zarządzać. W tym miejscu pojawia się bowiem syndyk, czy osoba, która sprawuje zarząd nad majątkiem konsumenta.
Konsument ma z kolei obowiązek wykazać syndykowi cały swój majątek a także wydać mu go (wraz z dokumentacją, która dotyczy majątku dłużnika). Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że wynagrodzenie dłużnika również wchodzi w skład masy upadłościowej.
Konsekwencją powyższego jest również to, że dłużnik nie ma prawa swobodnie decydować o swoim majątku. I o ile może zawierać drobne umowy życia codziennego to nie może podejmować żadnych „poważniejszych” zobowiązań. Przykładowo – dłużnik będzie mógł kupić sobie coś do ubrania, ale nie będzie już mógł wziąć na raty nowoczesnego kina domowego.
Konsument musi więc poddać swoje działania pod kontrolę syndyka. Gdyby okazało się, że przekroczył granice poprzez swoje działania postępowanie upadłościowe może zostać umorzone. Bardzo istotne jest w takim wypadku to, że dłużnik pozbawił by się możliwości oddłużenia przez kolejne 10 lat.
Co dalej z masą upadłościową?
Syndyk dokonuje spieniężenia masy upadłościowej, żeby móc spłacić wierzycieli dłużnika. Na podstawie listy zawierającej dane wierzycieli i informację o zobowiązaniach powstaje plan spłaty zobowiązań. Plan spłaty ustala się na okres 36 miesięcy, a po zmianach w przepisach, na okres nie dłuższy niż 84 miesiące. Realizacja planu spłaty następuje przez przekazywanie przez dłużnika określonej kwoty na rzecz wierzycieli. Dłużnik składa również sprawozdania z realizacji takiego planu.
Jeżeli z jakiś przyczyn dłużnik nie może dokonywać spłat plan spłaty może zostać wydłużony. Jeżeli jednak sytuacja materialna dłużnika ulegnie poprawie – zacznie np. więcej zarabiać to wierzyciele mają prawo do tego, żeby żądać zmiany planu spłat albo jego szybszej realizacji.
Jeżeli dłużnik zrealizuje plan spłaty i wywiąże się z obowiązków jakie na nim ciążyły to następuje jego oddłużenie. Jeżeli jednak dłużnik nie może spłacić swoich zobowiązań sąd może podjąć decyzję o oddłużeniu i umorzyć długi konsumenta.
Po zakończeniu postępowania upadłościowego i decyzji w zakresie oddłużenia konsumenta zaczyna on swoją historię finansową na nowo, bez ciężaru zobowiązań, jakie na nim spoczywały.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.
dostałem z sądu zakończenie postępowania upadłościowego bez planu spłaty rat,moje pytanie czy obejmuje mnie dziesięcioletnia kwarantanna od pożyczek,zakupów na raty czy nowej umowy w sieci komórkowej ?
Tak, wpis będzie znajdował się w BIKu przez okres 10 lat i może stanowić problem w uzyskaniu finansowania w tym czasie.
Pozdrawiam
Dariusz Orzechowski
biuro@czyszczeniebik.pl
Witam, niedługo kończy się moje spłacanie planu rat wyznaczonego przez sąd(3 lata). Co dalej? Czy powinienem dostać coś z sądu o zakończeniu tematu? Czy to już z automatu jest konic sprawy upadłości?