Zmiany, zmiany, zmiany! Jak wieść gminna niesie, Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej planuje powrót do obowiązującego przed kilkoma laty egzaminu certyfikującego osoby zajmujące się świadczeniem usług księgowych. Obowiązek zdania takiego egzaminu ma zostać jednak nałożony jedynie na osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zatem ci, którzy wykonują takie usługi w ramach umowy o pracę czy zlecenia, mogą spać spokojnie, ponieważ nie będą podlegali zapowiadanym zmianom.
Konieczność przystąpienia do egzaminu i zdobycia tytułu certyfikowanego księgowego została zniesiona w 2014 roku. Od tego momentu liczba istniejących biur rachunkowych wzrosła ponad dwukrotnie, co niewątpliwie wynika z niewielkich wymagań stawianych potencjalnym właścicielom przedsiębiorstw zajmujących się tą profesją. Wystarcza pełna zdolność do czynności prawnych, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz zaświadczenie o niekaralności.
Bezpośrednim impulsem, który skłania prawodawcę do powzięcia kroków zmierzających do powrotu wspomnianego egzaminu, są wyniki przeprowadzonej w ubiegłym roku ankiety dotyczącej oceny zmian, jakie zaszły na rynku księgowości po wprowadzeniu deregulacji. Jednoznacznie wskazują one, że większa część zainteresowanych osób negatywnie ocenia skutki jej wdrożenia, natomiast eksperci zwracają uwagę na spadek jakości oferowanych usług. Coraz częściej dochodzi bowiem do sytuacji, w których osoby zajmujące się prowadzeniem księgowości, robią to nierzetelnie, przez co, po przeprowadzonej kontroli skarbowej, przedsiębiorca zmuszony jest płacić kary.
Oczywiście, zwiększenie podaży wzmiankowanych usług, skutkujące wprawdzie spadkiem cen na rynku, ale nie idące w parze ze zwiększeniem ich jakości, ma negatywny wpływ na „dobrych księgowych”, a więc osoby, które poprzez ciągłe pogłębianie swojej wiedzy i akceptowanie potrzeby dostosowania się do nowych wymagań stawianych przez Państwo, nie mogą zaniżyć cen swojej pracy, przez co narażają się na utratę klientów, a co za tym idzie – zarobku.
Można spodziewać się że pozytywnymi efektami wprowadzenia nowych regulacji prawnych będą, z jednej strony, wzrost prestiżu profesji księgowego, z drugiej zaś, oczekiwane polepszenie jakości świadczonych przezeń usług. Jednocześnie istnieje niebezpieczeństwo, że na skutek spodziewanego spadku liczby działających biur rachunkowych, wzrosną ceny za oferowane usługi. Jak to będzie jednak wyglądało
w praktyce pokaże czas.
Data wprowadzenia certyfikowania oraz zakres obowiązywania egzaminu nie są jeszcze znane.