Nowe regulacje podatkowe wprowadzone od bieżącego roku mogą wydawać się już na pierwszy rzut oka skomplikowane. W praktyce jednak poza przepisami, które wymagają wykształcenia praktyki stosowania – Polski Ład wprowadził kilka korzystnych rozwiązań. Warto wykorzystać je w szczególności w przypadku firmy nastawionej na nowe technologie czy działającej w branży innowacji. W ten zakres wchodzi m.in. możliwość uzyskania statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) w Nowym Ładzie. W jaki sposób skorzystać z CBR i jakie posiada zalety? Dowiedz się więcej właśnie w tym artykule!
W tym zakresie status tego typu mogą uzyskać przedsiębiorstwa, które otrzymały od ministra właściwego ds. gospodarki status CBR. Wedle art. 4a pkt 26-28 ustawy CIT oraz w art. 5a pkt 38-40 ustawy PIT, które rozwijają siatkę pojęć związanych z CBR – stanowią one wsparcie techniczne i naukowe dla konkretnych branż. Wystarczy, że firmy zajmują się wprowadzaniem innowacji lub nowych rozwiązań w zakresie najpopularniejszych gałęzi gospodarki: farmacji, energetyki, medycyny, sektora Fin-Tech, IT oraz wielu innych. W tym zakresie przedsiębiorca musi jedynie prowadzić działalność badawczo-rozwojową, aby skorzystać z ulgi i nie być tzw. instytutem badawczym.
Z pewnością należy wspomnieć o tym, że nie jest konieczne uiszczanie podatku od nieruchomości w zakresie działalności B+R. Amortyzacja od budynków może dodatkowo zostać zakwalifikowana w uldze badawczo-rozwojowej. Oprócz tego wszystkie faktury wystawiane przez pracowników w ramach na b2b mogą zostać wliczone w koszty. Tutaj trzeba wspomnieć, że bez statusu CBR w taki zakres mogły być wliczane wyłącznie wynagrodzenia od zatrudnionych będących osobami fizycznymi i ewentualnie kosztem kwalifikowanym mogły by zostać uznane faktury od jednostek badawczych.
Tutaj przewidywane są dwa typy wymagań – jeśli jesteś podatnikiem do 2,5 mln zł obrotów rocznie, to niezbędne jest wykazanie 70% przychodów uzyskiwanych z tytułu B+R. Natomiast jako podatnik, którego obrót przekracza 5 mln zł rocznie wystarczy zaledwie 20% w stosunku do całości Twoich przychodów. Niestety większe firmy z wyższym obrotem najczęściej nie posiadają dostatecznie rozbudowanych działów odpowiedzialnych za działalność badawczo-rozwojową. W takiej sytuacji najczęściej proponuję wydzielenie z dotychczasowej spółki osobną, która będzie przekraczać 2,5 mln obrotu w relacji z Twoją spółką.
Pierwszym warunkiem jest prowadzenie działalności B+R od co najmniej roku, gdyż niezbędne jest przedstawienie sprawozdania finansowego. Dodatkowo trzeba posiadać odpowiedni kod PKD, aby zgłosić wniosek do GUS. Oznacza to, że wdrożenie statusu CBR w swojej firmie musi zostać zaplanowane odpowiednio wcześnie.
Poza wymienionym zwolnieniem z podatku od nieruchomości, status Centrum Badawczo-Rozwojowego pozwala skorzystać z ulgi odliczeniowej. Polega ona na możliwości odjęcia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania do nawet 200% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na B+R. Tutaj będą to m.in. surowce i materiały, wynagrodzenia dla poszczególnych pracowników, zakup maszyn i sprzętu oraz wiele innych. Do tego dochodzi również zwolnienie z podatku rolnego czy podatku leśnego.
W tym wypadku warto przemyśleć CBR i dostatecznie wcześnie przeliczyć wszystkie koszty. Nie w każdej firmie wdrożenie ulgi będzie tak samo opłacalne. Przeanalizuję podstawowe uwarunkowania prawne dotyczące Twojego biznesu i wybiorę dla Ciebie najbardziej korzystne rozwiązanie. Jeśli masz pytania lub wątpliwości – zapraszam do kontaktu! Umówimy się na spotkanie i doprecyzujemy wszelkie szczegóły!
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.