Prowadzenie działalności zawsze wiąże się z ryzykiem, że Twój klient lub kontrahent nie wywiąże się ze swojego zobowiązania. Niestety relacja wierzyciel i dłużnik jest częstym elementem wielu sfer finansowych. Dłużnik jest zobligowany do zwrotu środków pieniężnych lub świadczenia w zamian za określoną usługę ze strony wierzyciela. Jeśli jedna ze stron nie wywiązuje się z umowy, konieczne staje się przeprowadzenie działań mających na celu odzyskanie należności. Jednym z kluczowych elementów tego procesu są tzw. czynności w terenie. Przeczytasz o nich w artykule pod linkiem znajdującym się w poprzednim zdaniu. Kolejnym etapem jest wezwanie do uregulowania zobowiązania. Natomiast w tym artykule możemy zastanowić się, na czym dokładnie polegają dalsze działania. W zakres ten wchodzi wpis do Krajowego Rejestru Długów (KRD). Na czym polega takie rozwiązanie? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.
Przedsiębiorca, u którego wystąpiły opóźnienia w spłacie ze strony m.in. kontrahenta jest podmiotem, który ma prawo do zgłoszenia Krajowego Rejestru Długów. Istotne w tym aspekcie jest tzw. minimalne zadłużenie. W przypadku wpisu na listę dłużników KRD wynosi ono przynajmniej 200 zł dla konsumentów oraz 500 zł dla innych przedsiębiorców. W tym aspekcie bazy zawierające informacje na temat dłużników pozwalają nam ocenić, jakie są szanse na odzyskanie należności w przypadku danego przedsiębiorcy. Przykładowo, jeśli w KRD znajduje się wiele wpisów dotyczących wskazanego podmiotu – windykacja może być zdecydowanie trudniejsza. Należy porównać to do sytuacji, w której te wpisy w stosunku do niego nie istnieją, a więc w teorii nikt nie ubiega się o zwrot należności we własnym przypadku. Stanowi to pewne uproszczenie pozwalające przybliżyć nieco kwestię windykacji w praktyce.
Wpisywanie do takiego rejestru jest jednym z działań, które mogą przyczynić się do odzyskania Twoich środków. Ściągniecie długu przed etapem postępowania sądowego jest niezwykle istotne. Procedura jest czasochłonna, generuje pewne koszty i często dłużnik w następstwie może nie mieć majątku. Wpis wymaga jednak niejednokrotnie wykupienia abonamentu w ramach danego rejestru. Korzystając z naszej pomocy działasz w ramach naszych umów z m.in. KRD. Oznacza to niższe koszty po Twojej stronie i wykonamy dla Ciebie taką usługę w ramach nawiązanej współpracy. Informacje w KRD są sprawdzane m.in. przez banki, które mogą blokować możliwość zaciągnięcia kredytu czy leasingu. W praktyce ma to na celu zachęcenie, a wręcz przymuszenie dłużnika do spłaty wcześniejszych zobowiązań, aby skorzystać z nowych. Skuteczność uzależniona jest jednak od konkretnego przypadku. Dodatkowo informacje z rejestru stanowią dla nas sugestię, które działania należy podjąć w dalszej kolejności.
W takim wypadku proponuję kontakt za pośrednictwem maila. Windykacja to złożony proces, który wymaga zastosowania wielu środków pozwalających na zwiększenie prawdopodobieństwa zwrotu należności przez dłużnika. Niektóre z kolei są elementem koniecznym z perspektywy np. skierowania sprawy do rozpatrzenia przez odpowiedni organ. Nie zawsze warto jest działać na własną rękę, ponieważ niekoniecznie zapewni Ci to niższe koszty, jeśli chodzi o odzyskanie należności. Przykładem jest chociażby konieczność skorzystania z abonamentu w ramach danego rejestru czy przeznaczenie własnych zasobów na wykonanie czynności związanych z wezwaniem do zapłaty lub samodzielnym kontaktem z dłużnikiem. Jeśli jesteś zainteresowany powierzeniem nam windykacji – zapraszam do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.