Na przestrzeni ostatnich lat Polska staje się niezwykle atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych inwestorów, w tym również dla włoskich przedsiębiorców. Coraz więcej firm z Włoch decyduje się na założenie spółki właśnie tutaj z uwagi na zainteresowanie perspektywą wzrostu rynku oraz dropshippingiem. Jedną z ważnych zalet zakładania spółki w Polsce przez Włochów jest korzystny klimat inwestycyjny. Wynika to z faktu, że otwierając na terenie RP oddział włoskiej firmy lub jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) istnieje możliwość rozliczania się 9% stawką podatku CIT. Jak zarejestrować spółkę w Polsce? Na co należy zwrócić szczególną uwagę w tym zakresie? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
Proces zakładania spółki w Polsce przez Włochów jest stosunkowo prosty. W RP firmę można zarejestrować na dwa sposoby. W pierwszej kolejności należy wymienić tradycyjną metodę, czyli poprzez sporządzenie aktu notarialnego u notariusza. Następnie w ciągu 6 miesięcy przedsiębiorca zobligowany jest do złożenia wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Drugi sposób to internetowa rejestracja za pomocą systemu teleinformatycznego S24. Zasadniczo określany jest on jako tzw. szybka ścieżka. W przypadku, gdy inwestor zdecyduje się na to rozwiązanie, to wszelkie formalności związane z utworzeniem spółki należy realizować właśnie za pośrednictwem tego portalu. Natomiast, jeśli w przyszłości okaże się, że konieczne będzie dokonanie zmian w strukturze przedsiębiorstwa – również można je przeprowadzić z wykorzystaniem serwisu. Co ważne w sytuacji, gdy jesteś cudzoziemcem i nie posiadasz nadanego numeru PESEL, to nadal posiadasz możliwość rejestracji spółki w Polsce.
W Polsce, na zasadach określonych przez Ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, 9% podatek CIT może być opłacany jedynie w przypadku spełniania określonych wymagań. Obniżona stawka opodatkowania od osób prawnych dotyczy przychodów innych niż z zysków kapitałowych i mogą ją stosować:
Firmy, które spełniają te kryteria, mogą złożyć wniosek o zastosowanie obniżonego 9% podatku CIT. Jednak należy zauważyć, że ta stawka dotyczy jedynie dochodów przedsiębiorstwa z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Dropshipping to rodzaj handlu, w którym sprzedawca nie przechowuje produktów na stanie, ale zamawia je u producenta lub hurtownika i przesyła zamówienia bezpośrednio do klienta. W przypadku dropshippingu prowadzonego przez przedsiębiorców, których siedziba znajduje się w Polsce, konieczne będzie uiszczanie podatku dochodowego oraz podatku VAT. W Polsce od 2018 roku istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności zgłaszania tego faktu do Urzędu Skarbowego. W głównej mierze określana jest ona jako działalność nierejestrowana. W przypadku dropshippingu stanowi skuteczny sposób na przetestowanie pomysłu na biznes, nie ponosząc zbytniego ryzyka inwestycyjnego.
Obecnie coraz więcej firm decyduje się na zakładanie spółki lub otworzenie oddziału istniejącego już przedsiębiorstwa na terenie RP. Włoscy przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na rejestrację spółki w Polsce, mogą również skorzystać z licznych korzyści wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Otwiera to przed nimi dostęp do wspólnego rynku europejskiego oraz do różnych funduszy europejskich. Wobec tego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie – skontaktuj się z nami. Umówimy spotkanie, a my postaramy się odpowiedzieć Ci na Twoje pytania. Ponadto zajmiemy się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszamy do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.