Podatki odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, mając wpływ na efektywność ich działań i zarządzanie majątkiem. W kontekście fundacji rodzinnych z uwagi na to, że jest to stosunkowo nowa instytucja w polskim prawie – wiele wątpliwości wśród przyszłych fundatorów budzi kwestia związana z uiszczaniem obowiązku podatkowego. W tym przypadku istotnym aspektem, determinującym wysokość opodatkowania jest m.in. rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Na czym to polega? Dowiesz się właśnie w tym artykule.
Fundacja rodzinna zostanie zobowiązana do zapłaty wyższych podatków wyłącznie, jeśli zdecyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w jednym z obszarów, który wykracza poza przewidywany przez ustawę zamknięty katalog. W jego skład wchodzi m.in.:
W przypadku powyższych form prowadzenia działalności, fundacja rozliczając obowiązek podatkowy, będzie mogła zastosować niższą stawkę podatku CIT w wysokości 15%. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule pod tym linkiem.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku prowadzenia przez fundację rodzinną działalności wykraczającej poza ustawowy katalog. Przykładowo w razie aportu działalności gospodarczej polegającym na tym, że fundacja rodzinna stanie się właścicielem firmy o charakterze produkcyjnym lub usługowym – wówczas przy wypłacie świadczenia dla beneficjenta należy go opodatkować wyższą stawką CIT w wysokości 25%.
W praktyce podjęcie przez fundację działalności wykraczającej poza wskazany zakres nie jest wykluczone, jednak wiąże się z ryzykiem podwyższonego opodatkowania. Ważne jest, aby zaznaczyć, że podatek sankcyjny nie jest zryczałtowany, co daje możliwość pomniejszenia przychodów o koszty ich uzyskania. Rozliczenie CIT odbywa się poprzez złożenie deklaracji do końca trzeciego miesiąca roku następnego, a cały proces przeprowadzany jest zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
W przypadku, gdy fundator wnosi do fundacji aktywa o wartości co najmniej 100 tys. zł – może uniknąć konieczności rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli dokona tego za pośrednictwem tradycyjnego przelewu. Ryzyko obowiązku opłaty PIT pojawia się przy aporcie. Należy jednak zaznaczyć, że organy podatkowe nie ustaliły jednoznacznej praktyki w tej kwestii, więc ostateczne rozstrzygnięcie będzie zależało od przyszłych interpretacji podatkowych regulujących ten aspekt.
Fundatorem fundacji rodzinnej może zostać jedynie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która złożyła oświadczenie o ustanowieniu fundacji rodzinnej w akcie założycielskim albo w testamencie. Natomiast, jeśli masz w związku z tym jakiekolwiek pytania – skontaktuj się ze mną. Ustalimy termin spotkania i razem omówimy niezbędne szczegóły. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.