Więcej o prawie i podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
Fundacja rodzinna, która weszła w życie 22 maja 2023 roku – poza realizacją celów dotyczących sukcesji międzypokoleniowej, zajmuje się również wypłatą świadczeń dla beneficjentów. Wypłaty te mogą przybrać zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną. Aspekt związany z przykładami świadczeń w fundacji rodzinnej omówiliśmy w artykule pod tym linkiem. Natomiast w tym wpisie skupimy się na kwestii odnośnie ich rozliczenia. Obecnie wiele wątpliwości w tym zakresie budzi wybór odpowiedniej stawki podatku. Jak opodatkować świadczenia w fundacji rodzinnej? Dowiesz się właśnie tutaj.
Podstawową zasadą dotyczącą świadczeń dla beneficjentów fundacji rodzinnej jest ich rozliczenie z wykorzystaniem 15% stawki podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednak ze względu na potrzebę realizacji ustawowych celów – wprowadzono specjalny mechanizm umożliwiający zwolnienie świadczeń z opodatkowania w szczególnych sytuacjach. Zgodnie z powyższymi założeniami beneficjenci zaliczani do tzw. “zerowej grupy podatkowej” względem fundatora mogą być zwolnieni z uiszczania podatku PIT od otrzymanych świadczeń lub mienia pozostawionego im do dyspozycji po rozwiązaniu fundacji rodzinnej. Osoby wchodzące w skład grupy zero to:
Dodatkowo beneficjenci z pierwszej i drugiej grupy podatkowej mają możliwość rozliczania się z wykorzystaniem niższej stawki PIT w wysokości 10% zamiast standardowych 15%.
Fundacja rodzinna ma prawo do korzystania z podmiotowego zwolnienia z uiszczania CIT. Niemniej jednak, warto zauważyć, że zwolnienie to ma swoje ograniczenia i nie obejmuje wszystkich zdarzeń podatkowo istotnych. Mianowicie zwolnienie podmiotowe z CIT nie dotyczy podatku od przychodów z nieruchomości. Natomiast, co należy podkreślić – dopóki fundacja rodzinna nie wypłaca żadnych świadczeń dla beneficjentów, nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych. Podobnie wypłata dywidendy ze spółek, których fundacja rodzinna jest udziałowcem, nie wywoła konieczności rozliczenia obowiązku podatkowego z tego tytułu. Dopiero w przypadku realizacji świadczeń na rzecz beneficjentów lub rozwiązania fundacji, pojawi się obowiązek opłaty CIT w wysokości 15%.
Więcej o prawie i podatkach na naszym kanale Youtube! Kliknij i bądź na bieżąco!
W związku z powyższym wysokość opodatkowania świadczeń w fundacji rodzinnej uzależniona jest od rodzaju świadczenia. W tym zakresie posłużymy się trzema popularnymi przykładami:
W ogólnym uproszczeniu zasadniczo każdy z beneficjentów wykraczających poza grupę zero będzie zobowiązany do rozliczania się dwukrotnie wyższą stawką. Należy również dodać, że powyższe przykłady dotyczą sytuacji, w której fundacja rodzinna prowadzi działalność gospodarczą w ramach zamkniętego katalogu zalecanych czynności. W przeciwnym razie należy uwzględnić dodatkowo podatek sankcyjny. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poprzednim wpisie.
Fundacja rodzinna jako nowo wprowadzona instytucja otwiera nieznane dotąd możliwości w polskim prawie, umożliwiając planowanie sukcesji, zabezpieczenie majątku prywatnego i przyszłości firmy. Ze względu na to, iż jest to zasadniczo dotąd nieznana forma prawna, kwestie związane z jej założeniem mogą budzić uzasadnione wątpliwości. Wobec tego, jeśli masz w związku z tym jakiekolwiek pytania – skontaktuj się ze mną. Ustalimy termin spotkania i razem omówimy niezbędne szczegóły. Ponadto zajmę się wszelkimi formalnościami w Twoim imieniu. Zapraszam do kontaktu.
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.