Większość przedsiębiorców, jak i osób fizycznych postrzega wprowadzenie nowych przepisów jako skomplikowane oraz niekorzystne. Nowy Polski Ład zaimplementował wiele zmian, które na chwilę obecną nie posiadają odpowiedniej metody stosowania. Tak jak każdy system – wymagają właściwego odpowiedniego podejścia, a także modyfikacji, które osadzą brzmienie norm w praktyce. W poprzednim artykule dotyczącym plusów Nowego Ładu skupiliśmy się na spółce komandytowo-akcyjnej. W tym materiale z kolei przytoczymy art. 176, który zdecydowanie jest jedną z zalet Nowego Ładu! Dowiedz się więcej – właśnie tutaj!
Przepis ten pochodzi z Kodeksu spółek handlowych i związany jest z wypłatami dla wspólników. Dotąd uznawany był za niezbyt użyteczny w praktyce, jednak w wyniku wprowadzenia Nowego Polskiego Ładu okazało się, że nie został on objęty zobowiązaniami wobec ZUS. Kiedyś możliwe było wypłacanie kapitału ze spółki poprzez wynagrodzenia członków zarządu, co generowało konieczność zapłaty podatku, ale nie był doliczany do tego ZUS. Na ten moment wynagrodzenia członków zostały obciążone 9% składką zdrowotną co sprawiło, że przestały być one opłacalne.
Na podstawie art. 176 Kodeksu spółek handlowych wspólnicy mogą otrzymywać wynagrodzenie za dokonywanie świadczeń niepieniężnych wobec podmiotu. Wystarczy, że mają one powtarzający się charakter. Ponadto zobowiązanie wspólnika powinno zostać wskazane w umowie spółki – w szczególności rodzaj i zakres świadczeń. Wynagrodzenie jest wypłacane również w chwili, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Oprócz tego nie może ono być większe niż ceny bądź stawki przyjęte w obrocie. Stanowisko takie potwierdza również Zakład Ubezpieczeń Społecznych w interpretacji WPI/200000/43/710/2018.
Należy rozgraniczyć również obowiązki wspólnika oraz członka zarządu – nie mogą się one na siebie nakładać. Praktyka stosowania art. 176 na ten moment pozostaje jeszcze dyskusyjna. Przepis nie był często stosowany – oznacza to, że nie ma pewności co do tego w jaki sposób Urząd skarbowy będzie podchodził wykorzystywania normy przez poszczególnych podatników. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na rozdzielenie zakresu obowiązków z naciskiem na m.in. funkcje kontrolne czy nadzorcze. Świadczenia takie muszą mieć charakter niematerialny tzn., że mogą przybrać formę usług doradczych bądź np. księgowych.
Wynagrodzenie otrzymywane przez członków zarządu podlega składce zdrowotnej, gdy jego podstawę prawną stanowi powołanie. Oprócz tego Nowy Polski Ład wprowadził również wyższe składki dla osób z działalnością gospodarczą. Tutaj jednak powtarzające się świadczenia niepieniężnych wspólnika nie są obciążone składką zdrowotną. Sąd Najwyższy, w tej kwestii wskazał w wyroku o sygn. I UK 575/16, że relacje zachodzące między wspólnikami i spółką mają charakter korporacyjny, również jeśli w ich zakres wchodzi zobowiązanie do świadczeń niepieniężnych za wynagrodzeniem, które zostały wskazane w umowie i mają charakter ciągły.
Na podstawie interpretacji organów podatkowych trzeba mieć na uwadze, że wynagrodzenie wspólnika jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochód jest kwalifikowany do innych źródeł przez co podatnik musi samodzielnie rozliczyć podatek dochodowy według skali podatkowej. Wynika to przede wszystkim z indywidualnej interpretacji 0114-KDIP3-1.4011.145.2021.2.MG wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zdecydowanie można więc uznać, że art. 176 KSH na ten moment jest znaczną zaletą Nowego Polskiego Ładu.
Zastosowanie takiego rozwiązania musi być dopasowane idealnie pod Twoje potrzeby. Niezbędna jest analiza konkretnej sytuacji, w której znajduje się Twoja spółka. Niejednokrotnie może okazać się, że istnieje korzystniejszy sposób na wypłatę kapitału z firmy. Pozwól, że zajmę się formalnościami i zaproponuję Ci w tej kwestii alternatywę bądź pokażę Ci jak zastosować art. 176 KSH w praktyce. Umówmy się na spotkanie! Zapraszam do kontaktu!
Prezes zarządu spółki
KHG Podatki&Księgowość sp. z o.o.